Najviše pogođen srednji sloj uči se skromnom životu, što je za SAD nekada bilo nezamislivo
Građani Sjedinjenih Američkih Država od službenog početka recesije svakodnevno ističu kako "Amerika više nije ono što je nekad bila. Od najdemokratičnije, najbolje i najbogatije zemlje na svijetu nije mnogo ostalo. To je zemlja u kojoj se mnogo radi, malo uživa, a još manje uštedi".
Nakon odlaska Billa Clintona iz Bijele kuće suficit je iznosio 120 milijardi dolara, a Wall Street je svakodnevno proizvodio nove bogataše. Međutim, teroristički napadi načeli su, a dva Busheva mandata i dodatno potaknuli urušavanje povijesnog i slavnog američkog doba te američke percepcije u svijetu. Ratovi u Iraku i Afganistanu iscrpili su proračunske pričuve i stvorili goleme dugove, a zbog nezasitnosti novonastalih bogataša na Wall Streetu i nepostojanje pravne i financijske regulative, nastala je kriza koja se poput virusa proširila cijelim svijetom, piše Jadranka Jureško Kero u Večernjem listu.
Kupuju se manji automobili
Krizu u SAD-u najviše osjeća srednji sloj stanovništva koji se prilagođava nižem standardu, manjim primanjima i štednji na svemu što nije od "životne važnosti". Drugim riječima, uče se skromnom životu, što je nekada za Ameriku bilo nezamislivo.
Potrošnja građana u godinu dana se smanjila za desetak posto, novci se čuvaju u "crnim fondovima", kupuju se manji automobili koji troše manje benzina, stanovništvo se seli u stanove i kuće smanje sobe te vraća dugove nagomilane na kreditnim karticama.
Bogatiji za jedno novo iskustvo
Upravo zbog tih dugova 30 posto Amerikanaca radi dva posla, a čak i s dvostrukim primanjima jedva pokrivaju kraj s krajem. Odlazak u restorane postao je luksuz, a prijatelji izbjegavaju međusobne večere, jer ne mogu uzvratiti gostoljubivost. Cjenovno najpovoljnija zabava je odlazak u kino, gdje se uglavnom prikazuju nižebudžetni filmovi, jer kriza nije zaobišla niti Holywood.
Međutim, recesija i kriza će proći, a Amerikanci će profitirati jer će cijelo društvo biti bogatije za novo iskustvo – znati će što znači skromniji život, pa će bolje razumjeti i sve one u svijetu kojima je, sada već prošlo, američko blagostanje bilo teško ostvarivo. (V. K.)
Izvor:
Večernji list