Zbog visoke stope nezaposlenosti i ovisnosti realnog sektora o kreditima oslabljenih banaka, EU će se sporije oporavljati
Svjetska ekonomija se polako uzdiže i izlazi iz recesije, stoji u dopunjenoj prognozi Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) o svjetskoj ekonomiji. Naime, svibanjske prognoze globalnoga ekonomskog rasta tijekom ove i 2010. godine ukazuju na 0,5 posto viši rast od onog koji je MMF prognozirao u travnju.
No, projekcije o globalnom BDP-u većem za 2,5 posto u 2010. dijelom su utemeljene i na podacima o osobnoj potrošnji u SAD-u, piše Tomislav Pili u Poslovnom dnevniku. Prema podacima Feda koje je objavio Reuters, ukupan iznos potrošačkih kredita u SAD-u u svibnju je pao za 3,2 milijarde dolara, što je za 1,5 posto manje nego godinu dana prije. Za usporedbu, u travnju su potrošački krediti bili manji za 16,5 milijardi dolara.
Značaj potrošačkih kredita
Svibanjski je rezultat tako donio vrlo pozitivno iznenađenje jer su nedavne prognoze ekonomskih analitičara govorile o padu potrošačkih kredita za 9,5 milijardi dolara. Ovi bi podaci trebali sugerirati da je "ekonomsko dno" dostignuto i da je u sljedećem razdoblju moguće očekivati početak rasta tržišta i gospodarstva.
Iznos potrošačkih kredita posebno je važan imajući u vidu vladajuću doktrinu Obamine administracije o osobnoj potrošnji kao "motoru" koji bi trebao američku ekonomiju izvući iz krize. Zbog toga je struktura potrošačkih kredita i posebno indikativna. Krediti za kupnju automobila i brodova ili za studiranje i turistička putovanja manji za tek 0,3 posto, dok su krediti po karticama manji za 3,7 posto na godišnjoj razini.
Teži oporavak u razvijenim zemljama
Iako predsjednik Uprave čikaške Front Barnett Associates, Marshall Front ističe da je recesija počela prerastati u fazu stabilizacije, Olivier Blanchard, glavni MMF-ov ekonomist, smatra kao se ne treba zavaravati da je izlaz iz recesije gotova stvar.
"Dobra je vijest da je smanjen intenzitet faktora koji slabe ekonomiju. Loša je vijest da su faktori koji jačaju ekonomiju još slabi", tvrdi Blanchard i dodaje kako "oporavak dolazi, ali će vjerojatno biti slabašan".
Međutim, najsporiji oporavak trebale bi zabilježiti razvijene ekonomije. SAD bi tako, uz uvjet zadržavanja sadašnjih trendova i stabilizaciju industrijske proizvodnje do kraja godine, mogle očekivati tek postupan oporavak gospodarstva. Također, i Japan pokazuje znakove stabilizacije industrijske proizvodnje.
S druge strane, europsko gospodarstvo proći će teži put oporavka. Naime, stabilizacija u EU ići će sporije nego u ostalim dijelovima svijeta, a glavne prepreke za europski oporavak su visoka stopa nezaposlenosti koja će opterećivati razinu osobne potrošnje te visoka ovisnost realnog sektora o kreditima još oslabljenih banaka, smatra MMF. (V. K.)
Izvor:
Poslovni dnevnik