Raspon smanjenja plaće koji je doživjelo dvije trećine ispitanika iznosi od šest do čak 60 posto
Ekonomska kriza i recesija utjecala je na plaću velike većine zaposlenika, pokazala je anketa koju je među 595 ispitanika proveo MojPosao. Tako je čak 66 posto ispitanika istaknulo da im je zbog krize plaća smanjena. Četvrtina ispitanika zadržala je dosadašnju plaću, a njih devet posto nije dobilo dogovorenu povišicu.
Raspon smanjenja plaće koji je doživjelo dvije trećine ispitanika iznosi od šest do čak 60 posto, a neki ističu da plaću uopće nisu dobili, da dio plaće dobivaju na ruke, te da im se ne plaća za prekovremeni rad.
Pojedini ispitanici su se požalili da im se plaća smanjuje iz mjeseca u mjesec, te da im poslodavac ne uplaćuje doprinose, a jedan dio ispitanika nije dobio regres i smanjene su im naknade za prijevoz. Zaposleni u državnim i javnim službama požalili su se da im je plaća smanjena za šest posto, te da očekuju i daljnje smanjenje.
Kao glavne razloge smanjenja plaće ispitanici navode pad prometa i manje posla, reorganizaciju poslovanja tvrtke, premještaj na slabije plaćeno radno mjesto te probleme s naplatom zbog kojih poslodavac nema novaca za isplatu plaća. Nekolicina ispitanika istaknula je da im je poslodavac sugerirao da pristanu na smanjenje plaće "ili inače…".
Većina onih kojima plaća nije smanjena ističe da ionako rade "za minimalac", pa im plaća i nije mogla biti smanjena. No, pojedini ispitanici istaknuli su da su unatoč krizi dobili i dogovorenu povišicu. Dio ispitanika je pak naveo da iako nisu doživjeli smanjenje plaće, krizu osjećaju kroz paniku, prebacivanje odgovornosti i pogoršanje međuljudskih odnosa u uredu.
Oni koji nisu dobili dogovorenu povišicu uglavnom ističu da su u njihovim tvrtkama do daljnjega "stopirani" svi bonusi, povišice i bilo kakvi dodatci. Međutim, navode da se obim posla nije smanjio te zaključuju da se poslodavci "vade na recesiju". (T. B.)