Pregovori Ministarstva gospodarstva, industrijskih sindikata i Hrvatske udruge poslodavaca o skraćivanju radnog tjedna ponovno su zapeli. Potpredsjednik Saveza samostalnih sindikata Hrvatske Ivan Tomac upozorio je da je bez posla već ostalo više od 26.300 radnika, pa ako Vlada hitno ne donese mjeru o subvencioniranju kraćeg radnog tjedna, ona više neće imati smisla.
Problem oko minimalca
Tomac ističe da su pregovori ovaj put zapeli na pitanju minimalne plaće. Naime, prema prijedlogu oko kojeg su se sindikati, poslodavci i Vlada usuglasili, država bi trebala preuzeti financiranje doprinosa na plaće koje bi radnici gubili zbog skraćenog radnog tjedna, te subvencioniranje plaće u iznosima od 10 do 13 posto.
Sada se pak nametnulo pitanje što će se u slučaju skraćivanja radnog tjedna dogoditi s radnicima koji primaju zakonski minimalac, jer ako im država mora nadoknađivati razliku do najniže plaće, moglo bi doći do zloupotreba.
Prema prijedlogu subvencioniranja skraćenog radnog tjedna, država bi sa 10 posto subvencionirala plaće radnicima bez djece, a sa 13 posto onima koji imaju djecu kako bi se smanjio udar na višečlane obitelji. To bi bio kompromis u odnosu na prve prijedloge modela subvencioniranja, kada su poslodavci zajedno s industrijskim sindikatima Saveza samostalnih sindikata Hrvatske tražili subvencije od 20 eura za skraćeni radni tjedan, što bi mjesečno po radniku značilo 80 eura.
Obveza zadržavanja radnika
Ključnu ulogu u provedbi novoga zakona dobio bi Hrvatski zavod za zapošljavanje, kojem bi tvrtke koje skrate radni tjedan, dostavljale popise zaposlenika u tom režimu. HZZ bi na temelju njih direktno radniku uplaćivao potporu kao i doprinose mirovinskom i zdravstvenom osiguranju.
Za sada se ne može procjenjivati koliko bi subvencioniranje kraćeg radnog tjedna moglo stajati državu, jer se ne zna koliko bi tvrtki to zatražilo, niti koliko će ih ispunjavati uvjete koje će država postaviti za korištenje subvencija. Sigurno je tek da će se svaka tvrtka morati obvezati da u razdoblju korištenja subvencija neće otpuštati radnike. (T. B.)
Izvor: Jutarnji list, Poslovni dnevnik