Ubrzani rast populacije svijetu donosi neke prednosti, ali i poteškoće
Prema predviđanjima američke organizacije Population Reference Bureau, do 2011. godine na svijetu će živjeti 7 milijardi ljudi, a najveći rast stanovništva dogodit će se u zemljama u razvoju, uglavnom onim najsiromašnijim.
Rast od 97 posto svjetskog stanovništva u idućih 40 godina dogodit će se u Aziji, Africi, Latinskoj Americi i na Karibima, prognoziraju autori studije.
U siromašnih zemljama 90 posto mladih
"Velika većina od današnjih 1,2 milijarde mladih u dobi od 15 do 24 godine, oko 90 posto njih, živi u zemljama u razvoju", ističe Carl Haub, koautor izvješća. Od deset mladih na svijetu, osam ih živi u Africi ili Aziji.
"U godinama koje dolaze, ti će mladi zasigurno nastaviti sadašnji trend preseljenja iz ruralnih sredina u velike gradove, i to prvenstveno u potrazi za obrazovanjem, zapošljavanjem i boljim zdravstvenim sustavom", objašnjava Haub te dodaje kako će to postati jedno od glavnih socijalnih pitanja u slijedećem desetljeću.
Generatori rasta
Među razvijenim zemljama, najveći rast stanovništva trebao bi se dogoditi u Sjedinjenim Američkim Država i Kanadi, budući da će se uz prirodni prirast u te zemlje saliti i najveći dio svjetske migracije.
Visoke stope nataliteta i veliki udio mlađe populacije, biti će neki od glavnih čimbenika gospodarskog rasta u zemljama u razvoju, poput primjerice Afrike, gdje žene u prosjeku tijekom svog života rađaju i po sedmero djece. Usporedbe radi, žene u SAD-u rađaju po dva, a u Kanadi na svaku ženu dolazi po 1,5 dijete.
Ovo se može ilustrirati na primjeru Kanade i Ugande, koje trenutno imaju 34, odnosno 31 milijun stanovnika. Međutim, do 2050. stanovništvo Kanade povećat će se na 42, a Ugande na 96 milijuna.
Indija najbrojnija
"Čak i uz padajuće stope nataliteta, u nekim zemljama, svjetsko stanovništvo danas raste nevjerojatnom brzinom", naglasio je Bill Butz, predsjednik organizacije. "Tako bi se prema predviđanjima, stanovništvo u samo 12 godina trebalo povećati sa 6 na 7 milijardi, a isto je toliko bilo potrebno da se poveća sa 5 na 6 milijardi. Obje su pojave do sada nezabilježene u svjetskoj povijesti", naglasio je.
Do 2050., najbrojnija zemlja trebala bi biti Indija, koja će tada imati 1,7 milijardi stanovnika, dok bi Kina sa 1,4 milijarde pala na drugo mjesto. Na trećem mjestu najbrojnijih trebale bi biti Sjedinjenje Države sa 439 milijuna stanovnika.
Međutim, upozoravaju autori rast stanovništva svijetu donosi mnogo izazova, a svkako jedan od najvećih je povećanje siromaštva, budući da već sada više od polovice svjetskog stanovništva živi s manje od 2 dolara dnevno, što je donja granica siromaštva. (V. K.)
Izvor:
CNN