Novi porezi i pad osobne potrošnje ostavili ozbiljne posljedice na gospodarstvo
Bruto domaći proizvod (BDP) u drugom će kvartalu ove godine pasti za 6,3 posto, pokazuju prve procjene Državnog zavoda za statistiku (DZS). Dokaz je to i dalje snažnog pada domaćeg gospodarstva, ali ohrabruje činjenica da je procjena ipak nešto niža od pada BDP-a za 6,7 posto iz prvog kvartala 2009.
Iako će točan izračun o kretanju BDP-a za drugi kvartal DZS objaviti 25. rujna, on se tek u manjom mjeri može razlikovati od sadašnjih prognoza. Iako su procjenjivali da će minus u drugom kvartalu biti nešto manji, od 5,5 do 6 posto, analitičari nisu osobito iznenađeni procjenom DZS-a, piše Marina Klepo u Jutarnjem listu.
Vlada i sindikati ponovno za stolom
"S obzirom na to da je trgovina na malo nastavila padati tek neznatno nižom dinamikom i u drugom tromjesečju, a ona je glavni indikator osobne potrošnje kućanstava, bilo je jasno da se ništa dobro ne može očekivati", smatra Zdeslav Šantić, analitičar Raiffeisen banke. On napominje kako su njihove prvotne procjene rađene na temelju očekivanja investicija uoči lokalnih izbora, koje su čini se podbacile, pa je i krajnji rezultat lošiji.
Novi podaci potvrda su i novog sastanka Vlade sa sindikatima javnih službi, zbog revidiranja sporazuma o plaćama. U njemu naime stoji da će se ponovni pregovori o plaćama pokrenuti ako pad BDP-a u dva uzastopna kvartala bude veći od 5 posto, a upravo se to i dogodilo.
Isti porezi i u 2010.
No, nakon uvođenja kriznog poreza vrlo je upitno u kojem će smjeru krenuti novi pregovori socijalnih partnera. Posljednje uvođenje poreza na plaće i povećanje stope PDV-a ne samo da su unijeli novi nemir među socijalne partnere, nego bi mogli negativno utjecati i na ekonomski rast do kraja ove i tijekom sljedeće godine.
"Povećanje poreza sigurno će utjecati na daljnje smanjenje potrošnje kućanstava jer se smanjuje njihov raspoloživi dohodak", istaknuo je Šantić. Stoga su u RBA korigirali svoje prijašnje procjene i sada očekuju pad BDP-a u ovoj godini od 5,5 posto, dok su prije uvođenja novih poreza procjenjivali minus od 4,5 posto.
Pritom valja napomenuti da se u drugom dijelu godine očekuju manje stope pada isključivo iz statističkih razloga, odnosno usporedne baze.
Budući da Vlada nova porezna pravila planira primjenjivati i sljedeće godine, ona će imati jednako negativan utjecaj na oporavak ekonomije i u 2010. Premda su prije očekivali stagnaciju BDP-a u 2010., analitičari sada smatraju da će se recesija nastaviti, uz pad BDP-a od jedan posto. (V. K.)
Izvor:
Jutarnji list