Najveći broj zapošljava se u poljoprivredi, ugostiteljstvu te u zabavnim parkovima
S dolaskom jeseni, sve traženiji postaju sezonski radnici u poljoprivredi, a velik dio njih iz Hrvatske, svake se godine zaposli i u inozemstvu. No, kako jedino s Njemačkom imamo sklopljen međunarodni sporazum o zapošljavanju, službene evidencije postoje samo u toj zemlji.
Voditeljica Odjela posredovanja i aktivne politike zapošljavanja u HZZ-u, Kristina Alerić, objašnjava da Hrvatski zavod za zapošljavanje (HZZ) posreduje u zapošljavanju naših građana u Njemačkoj, i to pri zapošljavanju sezonskih radnika i medicinskih tehničara te "gostujućih radnika" i studenata tijekom ljetnih praznika.
Ona ističe da je do 28. kolovoza ove godine u Njemačkoj zaposleno 3.966 osoba, i to 3.858 sezonskih radnika, 82 gostujuća radnika te 26 medicinskih sestara, odnosno tehničara, piše Ivana Knežević u Vjesniku.
Učenje jezika uz rad
Vidljivo je, napominje Alerić, da se najveći broj hrvatskih građana u Njemačkoj zapošljava na sezonskim poslovima u poljoprivredi, ugostiteljstvu te u zabavnim parkovima.
"Početkom ove godine najdulje zaposlenje za sezonske radnike u ugostiteljstvu i poljoprivredi povećano je s dotadašnjih četiri, na šest mjeseci u svakoj kalendarskoj godini. Ujedno, sezonski radnici u djelatnosti zabavnih parkova mogu se zapošljavati na ukupno devet mjeseci godišnje" navodi Kristina Alerić.
Inače, Sporazum između Hrvatske i Njemačke o zapošljavanju radnika radi usavršavanja njihova profesionalnog i jezičnog znanja predviđa i mogućnost zapošljavanja 500 hrvatskih državljana, i to na rok od 18 mjeseci. To su gostujući radnici, odnosno radnici u dobi od 18 do 40 godina sa završenom najmanje srednjom školom koji se u Njemačkoj zapošljavaju s ciljem usavršavanja struke i jezika.
Najviše u turizmu
Osim godina starosti i stručne spreme, uvjet da bi se mogli zaposliti je i poznavanje njemačkog jezika. Gostujući radnici se zapošljavaju u svim djelatnostima, a najviše, napominje Kristina Alerić, u ugostiteljstvu i hotelijerstvu.
Medicinske sestre, odnosno tehničari bez stručnog ispita ili pak oni bez radnog iskustva, zapošljavaju se sukladno Sporazumu o gostujućim radnicima, dok se oni s položenim stručnim ispitom, a to mogu biti i osobe starije od 40 godina, mogu zaposliti na dulje ili neodređeno vrijeme, ali uz obvezu polaganju njemačkog stručnog ispita i ispita poznavanja njemačkog jezika godinu dana po potpisivanju ugovora.
Inače, Njemačka je posljednjih godina imala velikih problema zbog nedostatka sezonske radne snage tako da se svake godine strahuje za urode šparoga i jagoda. Njemački poljoprivrednici apeliraju na svoju vladu da maksimalno liberalizira i ubrza postupak izdavanja viza za sezonce koji dolaze izvan kruga zemalja članica EU-a te da ne šalje nezaposlene s burze rada na prisilno obavljanje sezonskih poljoprivrednih poslova jer se od njih ne može očekivati, kažu, da dobro obave posao.
103 oglasa za rad u inozemstvu
Analiza oglasa objavljenih na MojPosao pokazuje da su u prvoj polovici ove godine poslodavci objavili 103 oglasa za radna mjesta izvan Hrvatske, što je manje nego prošle godine za isto razdoblje kada je bilo objavljeno 219 takvih oglasa.
Najtraženije su bile medicinske sestre, ali i kuhari te voditelji prodaje, a s obzirom na mjesto rada, hrvatski radnici najviše su se tražili za poslove u Crnoj Gori, Sloveniji, i naravno, Njemačkoj. (V. K.)
Izvor:
Vjesnik