Poduzetnici bi zbog nelikvidnosti mogli i dalje rezati troškove pa tako i otpuštati, smatra Damir Firšt
Iako se nitko ne usuđuje prognozirati kada će točno hrvatsko gospodarstvo početi izlaziti iz krize, stručnjaci smatraju da će se poboljšanje početi osjećati postupno, po sektorima.
"Maloprodaja će među prvima početi osjećati znakove oporavka. No, uz povećanje PDV-a i uvođenje kriznog poreza, te uz nepostojanje mjera za poboljšanje likvidnosti, moguće je da poduzeća nastave s otpuštanjima ili smanjenjima plaća što će negativno djelovati na kretanja u maloprodaji. Zbog toga je vrlo teško prognozirati oporavak maloprodaje u sljedećih 12 mjeseci", ističe konzultant Željko Perić.
Primijeniti iskustva malih
Konzultant Damir Firšt smatra da će izvoznici također biti među prvima koji će osjetiti oporavak, iako će on biti znatno sporiji, piše Danijela Jozić u Novom listu.
"Iskustva zemalja Srednje i Istočne Europe pokazuju da su određeni izvozni sektori poput prirodnih resursa kao što su plin ili nafta te poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda gotovo u potpunosti mimoiđeni krizom. Potražnja za njima nije smanjena jer ljudi i u krizi jedu i griju se. S obzirom da u Hrvatskoj postoje mali proizvođači takvih proizvoda koji izvoze na tržište Europske unije, bilo bi dobro da se njihovi primjeri prouče i dugoročno kopiraju, ističe Firšt.
Lani se nagađalo da bi kriza mogla nanijeti ozbiljne štete građevinskom sektoru, a sudeći prema ocjenama stručnjaka stanje se neće tako skoro poboljšati. "Oporavak građevinaca ovisi o raspoloživom novcu i sigurnosti koje će imati potencijalni investitori: građani, privatni investitori, banke i država", smatra Perić.
Granica izdržljivosti
Dodaje da "građani i privatni investitori za sada nemaju dovoljno sigurnosti i samopouzdanja oko svoje trenutne, ali i buduće financijske stabilnosti, pa se još uvijek ne odlučuju na investicijske pothvate. Banke su iz istih razloga vrlo oprezne, a država nema novca i najavila je usporavanje infrastrukturnih ulaganja, pa će ozbiljniji oporavak građevinskog sektora uslijediti tek za godinu do dvije nakon što vidimo prve znakove oporavka trgovine".
Damir Firšt pak upozorava i da se pad prihoda u građevinarstvu i trgovini zasad i nije jače primijetio jer se značajnije smanjenje troškova, kako bi se oni uskladili sa smanjenim prihodima i troškovima radne snage, kompenziralo neplaćanjem prema dobavljačima.
"Rokovi plaćanja dosegli su granicu izdržljivosti iznad koje je dobavljaču isplativije ne isporučivati naručenu robu tj. ne proizvoditi. Stoga se može očekivati da će poduzetnici dalje rezati troškove pa tako i otpuštati. Država, kao jedan od najvećih poslodavaca, krizu kroz smanjenje broja zaposlenih za sada praktički nije ni osjetila", ističe Damir Firšt. (V. K.)
Izvor:
Novi list