Samačko kućanstvo za život treba zaraditi 24.311, a obitelj 51.054 kune godišnje
Prošle je godine čak 856.429 hrvatskih građana (17,4 posto) živjelo ispod granice siromaštva, pokazuju podaci Državnog zavoda za statistiku. Drugim riječima, gotovo svaki peti stanovnik Hrvatske suočava se sa siromaštvom.
Tako se drugu godinu za redom stopa rizika od siromaštva nije mijenjala, kao niti najrizičnije skupine. A to su starije osobe, posebno samačka kućanstva, nezaposleni, umirovljenici, kao i samohrani roditelji te posebno obitelji s više djece, piše Gabrijela Galić u Novom listu.
Unatoč krizi i procjenama o porastu nezaposlenih do kraja godine, analitičari smatraju da u ovoj godini neće doći do značajnijeg pomaka linije siromaštva.
Samci najugroženiji
Inače, pragom siromaštva za samačko kućanstvo, prošle se godine smatrao dohodak od 24.311 kuna godišnje. Drugim riječima, siromašnim se smatralo svako samačko kućanstvo koje mjesečno u novcu i robi prihoduje manje od 2.025,91 kuna.
Umirovljenike, s prosječnom starosnom mirovinom od 2.172,68 kuna tako od praga siromaštva dijeli svega 146,77 kuna. Istovremeno, radnika na minimalcu od 2.171,34 kune na ruke, od granice siromaštva dijeli 145,43 kune.
Inače, samačka kućanstva su i najugroženija budući da je stopa rizika od siromaštva među takvim kućanstvima lani iznosila 47,8 posto. Prema statusu i aktivnosti pak, najugroženiji su nezaposleni sa stopom rizika od siromaštva od 32,6 posto, ostale ekonomski neaktivne osobe s 26,1 posto te umirovljenici sa stopom rizika od 23,4 posto.
Za čeveročlano kućanstvo, odnosno dvoje odraslih i dvoje djece, prag rizika od siromaštva iznosio je 51.054 kune na godinu, što znači da je takvo kućanstvo mjesečno zarađivalo (novac i natura) najviše 4.254,50 kuna. Ipak, četveročlana obitelj koja je prošle godine mjesečno prihodovala prosječnu plaću od 5.108 kuna na ruke, živjela je na ozbiljnom rubu siromaštva.
Veći pritisci
Ni Goran Bakula, ekonomski savjetnik Nezavisnih hrvatskih sindikata (NHS), ne vjeruje da će stopa rizika od siromaštva za ovu godinu, značajnije rasti. Pomaci na tržištu, naime, nisu takvi da bi građane povukli ispod linije siromaštva. Međutim, iako prag siromaštva neće biti "probijen" pojačat će se pritisci, odnosno nazadovanje zaposlenih radnika.
"Neće se pojačati siromaštvo, prema kriterijima za izračun lijine siromaštva, ali će se mnogi zaposleni ljudi približiti toj granici. To su svi oni koji rade, ali nemaju dovoljno za podmirenje životnih potreba", objašnjava Bakula. (V. K.)
Izvor: Novi list