Poslodavci u recesiji traže zaposlenike koji svojim znanjima mogu doprinijeti razvoju poslovanja
U sklopu 1. Virtualnog Dana Karijera, prvog ovakvog sajma u središnjoj i istočnoj Europi, kojeg organizira portal MojPosao, na Fakultetu elektrotehnike i računarstva je 12. studenog 2009. održan okrugli stol na temu zapošljavanja mladih nakon završetka informatičkih i tehničkih fakulteta.
Iako je poznato da su inženjeri informatike i elektrotehnike među najtraženijima na tržištu rada, zbog čega se osobe tih zanimanja zapošljavaju u relativno kratkom roku, ovaj je događaj izazvao veliko zanimanje studenata. Naime, osim savjeta o pisanju životopisa, načina predstavljanja poslodavcu i odabiru željenog posla, sudionici okruglog stola mlade su savjetovali o najboljim opcijama za zaposlenje.
Glavni akteri okruglog stola bili su Martina Bajs i Hrvoje Veselko iz Vipnet-a, Irina Barač iz Hewlett Packarda, Nathalie Lerotić iz Microsofta Hrvatska, Neven Drljević iz studentske udruge eSTUDENT te Saša Matijašević s portala MojPosao.net.
Doprinos razvoju poslovanja
Znanja, iskustva i vještine koje studenti informatičkih i tehničkih fakulteta stječu za vrijeme studiranja, do izražaja dolaze upravo u krizi, istaknuli su govornici. Direktor prodaje u Vipnet-u, Hrvoje Veselko je upravo stoga ponovio poznatu frazu, da je kriza najpotentnija prilika za zaposlenje, te objasnio zašto je u slučaju informatičkih stručnjaka to činjenica.
"U vrijeme krize, poslodavac će vas zaposliti i dati vam svoje povjerenje, jedino ako posjedujete znanje kojim ćete doprinositi boljitku kompanije, a studenti informatičkih i srodnih fakulteta stječu upravo takvo znanje. Stoga mladi informatički i tehnički stručnjaci, moraju bez straha izaći pred poslodavce i ponuditi im svoje znanje, bez obzira jesu li pri kraju školovanja ili su završili školovanje. Recesije se ne smijete bojati, već ju morate iskoristiti."
Zapošljavaju zbog pripreme za postkrizno razdoblje
Predstavnik organizacije eSTUDENT, Neven Drljević je istaknuo da su kroz komunikaciju sa svojim sadašnjim i bivšim članovima, sa FER-a i srodnih fakulteta, doznali da se mladi tih struka i dalje relativno brzo i lako zapošljavaju, ali su poslodavci znatno oprezniji nego ranije.
Predstavnici poslodavaca su objasnili da oni unatoč krizi nisu zaustavili nova zapošljavanja, već su samo smanjili intenzitet, kako bi imali dovoljno vremena za procjenu stanja na tržištu.
Naime i Nathalie Lerotić iz Microsofta Hrvatska je potvrdila da je posljednjim korporativnim planom za 2009. godinu, predviđeno zapošljavanje 16.000 stručnjaka na globalnoj razini, od čega je dio namijenjen i Hrvatskoj.
"Među tim radnim pozicijama postoji značajan dio njih koje se odnose na neka potpuno nova područja, pa se zainteresiranim kandidatima možda ne čine kao njihova struka. Međutim, to je samo dokaz da se s planiranjem i razvojem nastavlja i u krizi, čime se priprema teren za postkrizno razdoblje. Stoga nam mladi stručnjaci s informatičkim i srodnim znanjima uvijek trebaju, a ako imaju ambicija, s lakoćom će usvojiti znanja o novim područjima."
Pogreške u životopisu, ukazuju i na odnos prema radu
Međutim, Saša Matijašević s portala MojPosao osvrnuo se na još je dan značajni detalj koji mnogima otežava pronalazak zaposlenja – pisanje životopisa.
"Poslodavci nam se često znaju žaliti da je većina životopisa koje zaprime loše napisana. A posloprimci često zaboravljaju da ih upravo informacije koje poslodavac uvidi iz životopisa, kako pozitivne tako i negativne, jasno odjeljuju od drugih kandidata. Životopisom se dokazuju tzv. hard skills – znanja i radno iskustvo, a na razgovoru za posao dokazujete tzv. soft skills – umijeće komuniciranja, druželjubivost, sposobnost rješavanja problema, i tome slično. Zbog toga, životopis mora biti kratko i jasno napisan, a posebnu pozornost treba obratiti na pravopisne pogreške."
Hrvoje Veselko iz Vipnet-a je dodao: "Životopis je dokaz vaše sistematičnosti i točnosti. Ako poslodavac traži zaposlenika koji će mu riješiti problem, te zahtijeva točnost i preciznost, najmanje će željeti zaposliti kandidata koji svojim pravopisnim pogreškama sugerira da mu preciznost nije baš jača vještina".
U konačnici, svi su sudionici naglasili da kandidat prilikom zapošljavanja mora znati barem najosnovnije informacije o djelatnosti kojom se tvrtka bavi, te pokazati motiviranost, želju i možda najvažnije, strast za radom upravo u toj organizaciji.
U sklopu 1. Virtualnog Dana Karijera, kojem se od 11. do 18 studenog može pristupiti putem internet stranice www.DanKarijera.com, u četvrtak 17. studenog, na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu održat će se okrugli stol na temu zapošljavanja nakon Ekonomskog i Filozofskog fakulteta te radionica "Hoću prvi/bolji posao". (V. K.)