Pozitivan dojam stvara se jednako brzo kao i negativan, ali se ne može izbrisati preko noći
Nesigurnost radnih mjesta, pokazuju mnogi primjeri u svijetu, predstavlja jednaki rizik za zaposlenike "na lošem", ali i "na dobrom glasu". Zbog toga, značajan dio njih kroz ponašanje i veći angažman, pokušava izgraditi što bolji dojam o sebi kako bi suradnici, ali i nadređeni, postali svjesni njihove korisnosti u organizaciji.
Međutim, osobni rebranding nije tek puki makeover dojma koji ostavljamo. Baš kao i uspješni svjetski brandovi, i pojedinci trebaju mijenjati način na koji ih ljudi percipiraju, kada dojam ne odražava pravu realnost.
Tako stari, a tako mladi
"Primjerice, počeli ste raditi odmah po završetku školovanja, a danas vas, iako ste znatno stariji, suradnici i dalje ne shvaćaju ozbiljno, jer vas još uvijek percipiraju kao pripravnika bez dovoljno iskustva", objašnjava Wally Olins, jedan od najvećih stručnjaka za teoriju korporacijskog identiteta.
Jednako tako, pogrešno vas se može percipirati i zbog loših navika koje štete vašem brandu. Neuredan radni stol sugerira da ste neorganizirani, a često vikanje može sugerirati da nemate razumijevanja za druge.
"No to su tek sitni 'nedostaci', koji se mogu ispraviti 'kozmetičkim' zahvatima", objašnjava Kim Fletcher, direktor londonske tvrtke za komunikacijski konzalting Trinity Management Communications. "Ja sam nekada dolazi na posao biciklom i, prije nego li sam se presvukao, obavio bi nekoliko telefonskih razgovora. Ne bih ni primijetio, a već bi sat vremena sjedio u uredu u znojnoj i zgužvanoj odjeći", objašnjava Fletcher te dodaje kako, primjerice, takav izgled može stvarati negativnu sliku o vama.
Ovo je upravo primjer jedne, naizgled bezazlene, navike koja itekako utječe na vaš brand. Ako već dolazite na posao biciklom, prije nego što se ozbiljno primite posla, skinite sa sebe znojnu odjeću, osvježite se hladnom vodom i osušite ruke i lice. "Pokušajte se pogledati kroz oči vaših suradnika i utvrditi što bi vam smetalo. Napravite listu navika koje trebate promijeniti", tumači Fletcher.
Ponudite tržištu ono što želi
Međutim, ako vaš brand ima više štetnih čimbenika, tada mu je potrebna temeljita analiza. "U tom slučaju, ključno je otkriti koje vaše navike i postupke suradnici smatraju izrazito negativnima, a koje izrazito pozitivnima", objašnjava Louise Mowbray, britanska konzultantica za osobni branding.
Ona preporuča da se obratite svom tržištu i svojoj publici – suradnicima, nadređenima ili poslovnim partnerima – i pitate ih kako vas percipiraju, što bi mijenjali na vama, a što bi zadržali. Zatim počnite mijenjati svoje negativne karakteristike, a istovremeno, poboljšajte one pozitivne.
"Svom image-u morate cijelo vrijeme davati novu vrijednost, a suradnicima i poslovnim partnerima dosljedno pružati kvalitetu, u bilo kojem pogledu – kvalitetna suradnja, rješavanje problema, kvalitetna komunikacija. Upamtite da je dosljednost temeljni preduvjet kako bi netko izgradio povjerenje u vaš osobni brand", ističe Louise Mowbray te dodaje kako ljudima morate dokazati svoje vrijednosti, a ne pričati o njima.
Vrijeme potrebno za izgradnju pozitivnog dojma, jednako je onome koje je potrebno za izgradnju negativnog dojma. Izbrisati ga ne možete preko noći. Ako ste imali mrlja u svojoj karijeri, ne možete ih očistiti ignorirajući ih. Priznanje vlastitih grijeha može obnoviti povjerenje u vaš brand, ali pretvarati se kao da nikada niste učinili ništa loše samo će vam škoditi, jer se netko uvijek može pozvati na vašu prošlost. (V. K.)
Izvor: The Financial Times