Poslodavci su zabrinuti zbog visine kamata, dok sindikate brinu Vladini "oštri uvjeti"
Kreditni fond koji je Vlada namijenila za pomoć gospodarstvu u prevladavanju krize, mogao bi lako završiti jednako neslavno kao i mjera subvencioniranja neradnog petka, kojom se željelo sačuvati radna mjesta. Procjenjuju to mnogi poduzetnici, koji ipak ne žele davati službene ocjene dok ne vide kako će se provoditi nova kreditna politika, te pogotovo kolike će kamate ponuditi banke.
Podsjetimo, mjeru subvencioniranja neradnog petka iskoristila je tek jedna tvrtka, a u tom je slučaju ostalo neiskorišteno 200 milijuna kuna, od čega je 120 milijuna kuna "oduzeto" nezaposlenima. Sada bi pak, na skladištu mogle ostati milijarde kuna kreditnog potencijala, piše Jagoda Marić u Novom listu.
U Srbiji kamata 2,5 posto
Ivan Miloloža, prvi čovjek Munje, uz ogradu da ne zna kolika će biti kamata, otvoreno iznosi sumnju da će se s novim mjerama dogoditi isto ono što se dogodilo s takozvanim neradnim petkom.
"Tvrtke koje će moći zadovoljiti kriterije za dobivanje kredita neće tražiti te kredite, a one kojima ti krediti budu trebali neće imati uvjete", kaže Miloloža. Njegovo poduzeće, ističe on, zadovoljava Vladine kriterije, pa tako i kad je u pitanju stopa zaduženosti, podmirivanje obveza državi i poslovanje bez gubitka do 1. srpnja 2008. godine, ali veliko je pitanje hoće li zatražiti kredit. Njemu ne smetaju Vladini uvjeti, a pogotovo podržava onaj o pozitivnom poslovanju do početka recesije, ali od kredita bi ga mogla odvratiti kamata.
"Mi imamo uvjete za te kredite, ali imamo i razum, pa ako kamata bude šest ili čak sedam posto, kako se spekulira, nećemo tražiti kredit za investicije u proizvodnju. Teško da će ga itko tražiti uz takvu kamatu jer taj proizvod ne može biti konkurentan", upozorava Miloloža.
%% Ističe da je kamata od četiri posto gornja granica pri kojoj bi bilo isplativo podići kredit koji će netko uložiti u proizvodnju, te dodaje da u susjednoj Srbiji tvrtke takve kredite mogu dobiti uz puno povoljniju kamatu. Primjerice, za investicije se može dobiti kamata od 2,5 posto.
Inzistiranje na kriterijima gasi radna mjesta
Ivan Ergović, vlasnik Nexe Grupe, objašnjava da ipak treba voditi računa o tome da se ni država ne može zadužiti uz kamatu povoljniju od šest posto te da trenutno ima poduzeća koja su upala u teškoće i ne mogu kod svojih banaka-partnera dobiti ni takvu kamatu. Ipak, i Miloža i Ergović pozdravljaju samu činjenicu da je Vlada shvatila da konačno mora biti aktivnija kad je u pitanju borba s posljedicama krize.
No, osim kamata, neke brinu i "oštri uvjeti" koje je Vlada postavila, a posebice sindikate. Tako je Hrvatska udruga sindikata (HUS) objavila da će oštri kriteriji, kao što je reguliranje duga državi i nepostojanje teškoća prije 1. srpnja 2008. godine, uzrokovati daljnje potenciranje negativnih trendova u prerađivačkoj industriji.
Oni te kriterije smatraju neprihvatljivim radi toga što veliki broj poduzeća svoja dugovanja može zahvaliti upravo ponašanju poduzeća u državnom vlasništvu, koja su, ističe HUS, generator nelikvidnosti. U tom sindikatu misle da bi glavni kriterij trebao biti održivost i isplativost gospodarskog plana te procjenjuju da "će Vladino inzistiranje na utvrđenim kriterijima dovesti do daljnjeg pada zaposlenih u prerađivačkoj industriji". (V. K.)
Izvor: Novi list