Zakon podržava većina građana, a i u ovom kriznom razdoblju omogućava održavanje broja zaposlenih
Čak 53 posto Francuza podupire zakon o 35-satnom radnom tjednu uvedenom prije točno deset godina, iako je pristaša toga zakona, naravno, više među radnicima, a manje među poduzetnicima, trgovcima i obrtnicima.
Inače, taj su zakon uveli socijalisti, pa ga desnica neprestano napada, a čak je i francuski predsjednik Nicolas Sarkozy u svojoj predizbornoj kampanji stalno ponavljao kako Francuzi rade premalo. U stvarnosti i nije tako jer prema statističkim podacima Francuzi rade, primjerice, više od Nijemaca, piše Silvije Tomašević za Poslovni dnevnik.
Južnokorejci najradišniji
Tako u godinu dana Francuzi odrade 1.559 sati (podaci za 2007. godinu), dok Nijemci rade manje, odnosno 1.432 sata, a Nizozemci još manje, odnosno 1.413 sati u godinu dana. Talijani odrade nešto više, odnosno 1.566 sati, Španjolci čak 1.775 sati, Amerikanci 1.785 sati, a Japanci 1.784 sata. Najradišniji su Južnokorejci koji godišnje na radnom mjestu provedu čak 2.165 sati. No svi danas rade manje sati nego što su radili 1950. godine.
Prema podacima Državnog zavoda za statistiku, službeni fond broja sati po zaposlenom u 2007. je iznosio 2.081 sat, no efektivno je taj broj manji i iznosi 1.688 sati. Osim toga, kako je pisao Jutarnji list, poslodavci radnicima u prosjeku godišnje plate čak 275 sati koje zapravo ne odrade, a riječ je o neizvršenim, no ipak plaćenim radnim satima, poput godišnjih odmora, bolovanja, blagdana itd.
Slušaju birače
Nakon što je Francuska je ozakonila 35-satni radni tjedan, ljevica je u Italiji htjela uvesti sličan zakon, ali svi su pokušaji o ograničenju rada propali. Prema zakonu iz 2003. za "normalni radni tjedan" podrazumijeva 40 radnih sati, iako postoje i mnoge iznimke zbog kojih bi se moglo reći da se tjedno ne bi smjelo raditi jedino duže od 48 sati. No, i tu postoje iznimke, pa ako Talijani trebaju završiti neki projekt u određenom roku, mogu raditi i dva tjedna bez dana odmora s radom od najviše 13 sati na dan. Dakle, to je drugo ograničenje.
Iako u Francuskoj Udruga francuskih industrijalaca (Medef) ocjenjuje 35-satni radni tjedan kao katastrofu za industriju, desni centar, bez obzira na Sarkozyjeve predizborne izjave, za sada neće mijenjati zakon jer ga ipak većina birača podržava. Osim toga, Francuzi i dalje ne rade manje od konkurenata na međunarodnom tržištu, zakon podržava većina građana, a pomoću njega se u ovom kriznom razdoblju omogućava održavanje broja zaposlenih. (V. K.)
Izvor: Poslovni dnevnik