Analiza pokazuje da problem nije u samim plaćama, već u tzv. dodacima uz plaću
Uskoro bi mogla bi biti završena dva dokumenta koja će biti podloga provođenju standardizacije plaća i ostalih primanja menadžera u javnim poduzećima i ustanovama. Riječ je o Nacionalnom standardu za individualne menadžerske ugovore te Kodeksu korporativnog upravljanja javnim poduzećima i ustanovama.
Naime, grupa kreatora od kojih je Vlada naručila izradu novog modela posljednjih se tjedana učestalo sastaje i u dogledno bi vrijeme mogla izaći s prvim prijedlozima. Ako ih Vlada usvoji, oni će postati okvir u koji će se ubuduće uklapati sva primanja menadžera u javnom sektoru, piše Snježana Vujisić Sardelić u Poslovnom dnevniku.
Šute, ali ne kriju zaprepaštenje
Upućeni navode kako je analiza postojećeg stanja u javnom sektoru dala zapanjujuće rezultate, što je i bila podloga za izradu navedenih dokumenata. Među ostalim, analiza je pokazala da same plaće nisu toliki problem, koliko su to tzv. dodaci koji idu uz "čistu" plaću te da je stanje u svim tvrtkama i ustanovama obuhvaćenim analizom "podjednako loše".
Međutim, stručnjaci koji rade na izradi novog koncepta kažu da su se obvezali na čuvanje tajnosti, iako svojim tonom neki od njih ne kriju da su zaprepašteni razinom bahatosti koju su pojedine osobe pokazale prilikom kreiranja svojih ukupnih mjesečnih primanja.
Širi aspekt
Esad Čolaković, direktor Crome, koji je uključen u izradu novoga modela, o njemu želi govoriti tek načelno, ali smatra da je projekt na dobrome putu, kao i da je sazrela politička volja da se u taj segment i stvarno unese reda i njega se pridržava.
"Za sada su prijedlozi tek radne verzije na kojima se svaki tjedan radi. Pokušavamo ustrojiti sustav u koji ćemo uključiti najbolja iskustva iz EU, ali i nekih tranzicijskih država. Model bi se trebao odnositi na lokalnu samoupravu, odnosno komunalna poduzeća. U set rješenja standarda za menadžerska primanja trebalo bi uključiti i model za odnose, primanja i obveze pri prestanku članstva u nadzornim odborima", kaže Čolaković.
Jedan drugi sugovornik koji je blizak procesu, a želio je ostati anoniman, kaže kako su javna i komunalna poduzeća tek prvi krug koji bi bio zahvaćen tim tipom standardizacije te da je krajnji cilj proširenje istih pravila na cijeli javni sektor. On ne spori da je riječ o dugotrajnoj promjeni za koju postoji znatna količina otpora. (V. K.)
Izvor: Poslovni dnevnik