Analitičari upozoravaju da je takva mjera poželjna u trenutku izvjesnih socijalnih nemira
Nekoliko mjeseci nakon prvih istupa, iz Vlade ponovno stižu signali da se razmišlja o ukidanju kriznog poreza. Naime, osvrćući se na ograničen proračun u kontekstu prosvjeda seljaka, premijerka Jadranka Kosor je izjavila da će ona biti "prva koja će ove godine, ako bude moguće, ukinuti stopu kriznoga poreza za plaće i mirovine između 3 i 6 tisuća kuna".
Neslužbeno se doznaje da se u Ministarstvu financija već rade izračuni koji bi trebali pokazati financijski efekt ukidanja niže stope kriznog poreza, a ubrzo bi trebali biti i poznati. Sigurno je tek da se viša stopa, kojom se oporezuju dohoci iznad 6.000 kuna, zasada ne bi dirala, piše Ana Blašković u Poslovnom dnevniku.
U siječnju 204 milijuna kuna
Prema podacima za siječanj, od kriznog se poreza u proračun slilo 204 milijuna kuna. Koliko je od toga "ubrano" oporezivanjem plaća od 3 do 6 tisuća kuna teško je reći, no uzme li se u obzir da je prosječna plaća u studenom iznosila 5.385 kuna, vjerojatno je riječ o većem dijelu toga poreznog prihoda.
Ministar Ivan Šuker slovi kao glavni protivnik prijevremenog ukidanja harača, ideje koju zastupa premijerkin savjetnički tim Lovrinčević, Švaljek i Škegro, ali analitičari upozoravaju da bi takva mjera, u trenutku izvjesnih socijalnih nemira, bila umirujuća za javnost.
No, budući da procijenjeni deficit proračuna iznosi 17 milijardi kuna, ukidanje kriznog poreza zahtijevalo bi kompenzaciju s drugim prihodima, vjerojatno ukidanjem nulte stope PDV-a ili dizanjem opće stope. (V. K.)
Izvor: Poslovni dnevnik