Premijeru, ministrima i dužnosnicima 10 posto, a javnoj upravi plaće manje 12 posto
U borbi s jednom od najtežih kriza u svojoj povijesti, Grčka je pribjegla radikalnim mjerama, među kojima je i povećanje PDV-a.
"Novinari su pisali da će Grčka napustiti eurozonu i da bi trebala prodati Akropolu ili neke otoke", požalio se na predavanju, koje je organizirao časopis Banka, Alexis Georgiades iz grčkog veleposlanstva u Zagrebu.
Ipak, prema trenutnom stanju, vlasti u Ateni neće morati prodavati nacionalni spomenik od svjetske važnosti, kakav je Akropola. Neće morati prodavati ni otoke, a euro će i dalje biti platežno sredstvo u Grčkoj. No, Grci zato plaćaju skuplju robu i usluge, budući da je njihova vlada odlučila povisiti stope PDV-a. Povećane su i trošarine na cigarete, alkohol i benzin, a vlada je odlučila jače oporezivati i luksuz, posebno automobile i jahte, piše Adriano Milovan u Jutarnjem listu.
Odvjetnik zaradi samo 1000 eura
Poreznici će jače oporezivati i bogatije Grke, budući da je za one s godišnjim prihodom iznad 100.000 eura uveden poseban porez. Koliko će, međutim, ta mjera imati stvarnog utjecaja na bolje punjenje državne blagajne u zemlji u kojoj je "siva ekonomija" široko rasprostranjena, tek treba vidjeti. U međuvremenu, kao ilustracija raširenosti "sive ekonomije" ostaje podatak prema kojem je u Grčkoj uobičajeno da liječnici i odvjetnici prijavljuju mjesečne prihode od tisuću eura.
Mjere štednje izravno se dotiču i građana, koji više neće moći računati na velike porezne olakšice kao do sada. S druge strane, kako bi stala na kraj "sivoj ekonomiji", vlada u Ateni odlučila je potaknuti građane da skupljaju račune i podnose ih zajedno s poreznom prijavom, kako bi ostvarili pravo na "nagradu".
U javnoj upravi pola milijuna ljudi
Vlada je odlučila znatno ograničiti i zapošljavanje u javnoj upravi, u kojoj već radi pola milijuna ljudi. Plaće premijera, ministara i državnih dužnosnika režu se za 10 posto, zaposleni u javnoj upravi dobit će 12 posto manju plaću i 30 posto manju božićnicu, a reže se i potrošnja po ministarstvima. Štednja čeka i menadžere u javnim poduzećima.
Posebno je zanimljiva najava osnivanja neovisne statističke agencije, koja više neće moći "frizirati" podatke o slici grčkoga gospodarstva. Naime, Grčka je u očima eurokrata već stekla imidž zemlje koja je u nekoliko navrata objavljivala netočne podatke o stanju svoga gospodarstva. (V. K.)
Izvor: Jutarnji list