Monitoring EK nad poglavljem Socijalna politika i zapošljavanje traje sve do ulaska u EU
Ako se doista otvore razgovori o novim izmjenama Zakona o radu, nije isključeno da će to usporiti proces pregovora s Europskom unijom. Naime, iako je s donošenjem Zakona o radu usklađenog s EU zakonodavstvom, poglavlje Socijalna politika i zapošljavanje zatvoreno, monitoring Europske komisije nad poglavljem traje sve do ulaska u EU.
Stoga bi otvaranje procedure novih izmjena Zakona moglo značiti i ponovno otvaranje poglavlja naprosto kako bi se provjerilo odgovaraju li rješenja EU praksama, što onda, potencijalno, dovodi u pitanje i završetak pregovora.
Tako je ova odluka prije svega političke naravi te nosi određeni rizik, čega su svjesni i sindikati i poslodavci. Štoviše, doznaje se da su na zajedničkim sastancima koji su održani u Ministarstvu gospodarstva upravo o toj dilemi i sami razgovarali, piše Snježana Vujisić Sardelić u Poslovnom dnevniku.
Pismo premijerki
No, poslodavci prirodno, "kupuju" svoj prostor pa su i omekšavanje ZOR-a stavili pod egidu olakšavanja nošenja s krizom i to s argumentom – ako budemo mogli lakše otpuštati, lakše ćemo i zapošljavati, što se vjerojatno svidjelo i premijerki.
Sindikati su to, očekivano, dočekali na nož, pa je tako Krešimir Sever, predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata pismom kojeg je u utorak uputio premijerki Jadranki Kosor "otvoreno" poručio kako sindikati "ne mogu i neće pristati na daljnje smanjenje radničkih prava", te se zapitao što ona to preko leđa sindikata "šuruje s poslodavcima" oko izmjena nedavno izmijenjenog Zakona o radu.
Međutim, još dok je trajalo usvajanje najnovijeg ZOR-a (izglasan je u prosincu 2009.), Vlada je na sjednici održanoj 22. listopada donijela zaključak prema kojem će se krenuti u razgovore o novim izmjenama Zakona. Upravo na temelju tog zaključka, tijekom prva dva mjeseca ove godine u Ministarstvu gospodarstva su već održana dva sastanka predstavnika poslodavaca i sindikata, pri čemu je na drugom sastanku zaključeno kako je potrebno napraviti cjelovitu analizu zakona i predložiti određena rješenja koja bi bila platforma za pregovore.
Zajednička komisija
Hrvatska udruga poslodavaca taj je posao napravila i dostavila svoje prijedloge u dogovorenom roku, dok je od strane sindikata to napravila samo Matica sindikata i to ne kao cjelovitu analizu nego više kao skup prijedloga.
Neslužbeno se, pak, doznaje da bi, u iščekivanju jasnog političkog miga kako se, s obzirom na pregovore s EU treba postaviti prema ovoj problematici, najprihvatljivije bilo da se oformi zajednička Komisija koja bi napravila sveobuhvatnu analizu sadašnjih propisa, pokrenula proceduru pregovora te počela pripremati teren za promjenu zakona s ulaskom u EU. Međutim, taj ritam baš ne ide u prilog poslodavcima koji izmjene traže što prije. (V. K.)
Izvor: Poslovni dnevnik