Zaposleni u Hrvatskoj duguju u prosjeku 10.000 eura, dok u Srbiji duguju 2000 eura
Stanovnici Grčke i Hrvatske u posljednje su tri godine postali najzaduženiji u regiji, dok najveći rast zaduženosti stanovništva bilježe Makedonija, Crna Gora i Rumunjska. Zaključak je to istraživanja o zaduženosti stanovništva u zemljama u regiji, koje se odnosi na zaduženost fizičkih osoba u poslovnim bankama.
Naime, zaduženost po stanovniku u Grčkoj i Hrvatskoj u 2010. je iznosila 8.100, odnosno 4000 eura. Pritom je u Grčkoj zaduženost u protekle tri godine pala za 2 posto, dok je zaduženost hrvatskih građana ubrzano rasla: između 2007. i 2010. skočila je za 14 posto, piše Biljana Starčić u Business.hr-u.
"Primjetno je da Grčka znatno obuzdava svoje zaduživanje, dok se hrvatsko stanovništvo i dalje ubrzano zadužuje, bez obzira na zabrinjavajuću činjenicu da iznos prosječne plaće ne prati dinamiku rasta kredita", navodi se u istraživanju.
Sve više kredita, a plaće gotovo iste
Osim toga, zaposleni u Hrvatskoj duguju u prosjeku 10.000 eura, dok, usporedbe radi, dug stanovnika Srbije ove godine iznosi 650 eura, a dug svakog zaposlenog iznosi 2000 eura, što je čak pet puta manje nego u Hrvatskoj.
Naime, Srbija se nalazi među manje zaduženim zemljama u regiji, no primijećeni rast stope zaduživanja u posljednje tri godine iznosi 29 posto, što i nije tako strašno uzme li se u obzir razlika u prosječnim primanjima između Srbije i ostalih zemalja u regiji.
Najveći rizik za građane predstavljat će upravo neravnoteža između rasta kreditne zaduženosti i rasta prosječnih plaća u budućnosti, zbog čega će građani sve teže i teže otplaćivati svoje kredite, zaključuje se u analizi.
Inače, najbrže stope rasta zaduženosti u posljednje tri godine zabilježene su u Makedoniji (62 posto, na 580 eura po stanovniku), Crnoj Gori (56 posto, na 1.500 eura) i Rumunjskoj (51 posto, na 1.200 eura). (V. K.)
Izvor: Business.hr