Nakon dva sata pregovora Vlada i sindikati zaposlenih u javnim i državnim službama ostali su u četvrtak na istim pozicijama oko isplate božićnica i dara za djecu .
Vlada je ostala kod stava da stanje u državnoj blagajni ne omogućava isplatu božićnica i dara za djecu, a sindikati su po izlasku s pregovora poručili da se tih materijalnih prava nisu spremni odreći. Iako je Vlada dala još 24 sata da odgovore na njezin prijedlog, predsjednica Samostalnog sindikata zaposlenih u zdravstvu, Spomenka Avberšek kazala je da je sindikalni odgovor već poznat i da će i sutra Vladi poslati odbijenicu.
Avberšek je otkrila i to da Vlada neće odustati od promjena Zakona o radu koje se tiču svih milijun i pol zaposlenih u zemlji, a po kojima će ubuduće kolektivni ugovori što reguliraju većinu prava zaposlenih nakon isteka vrijediti još samo 6 mjeseci, bez obzira jesu li dogovoreni i potpisani novi, piše Jagoda Marić u Novom listu.
To praktički znači da svi poslodavci, a među njima je i Vlada, nakon isteka kolektivnih ugovora moraju poštivati prava zaposlenih još šest mjeseci, a da nakon toga u pregovorima sa sindikatima nikada ne moraju potpisati nove kolektivne ugovore ili svojim zaposlenima mogu nuditi tek minimum prava.
Avberšek je poručila da su sada na potezu sindikalni čelnici jer se više ne radi samo o pravima državnih i javnih službi nego o pravima svih zaposlenih. Iako nije izrijekom rekla što će sindikati učiniti, nije isključila mogućnost generalnog štrajka.
No, čini se da i među samim sindikatima stvari nisu idealne, jer je potpredsjednik Vlade Ivan Šuker nakon sastanka kazao kako postoji mogućnost dogovora s predstavnicima državnih službi. Riječ je o 65 tisuća državnih službenika i namještenika te vojske i policije, a o tome kakav bi se sporazum o božićnici i daru za djecu mogao postići s njima, Šuker nije htio detaljnije govoriti.
Najavio je da će Vlada zaposlenima isplatiti regres jer bi drukčije bilo protivno zakonu, da neće odustati od neisplate božićnica i dara za djecu, kao ni od izmjena Zakona o radu, koje Šuker pravda činjenicom da danas više ne mogu vrijediti ista pravila, niti zaposleni mogu imati ista prava kao u vremenima kada nije bilo gospodarske krize i kada je Hrvatska bilježila gospodarski rast.
Promjene Zakona o radu, odnosno ukidanje produženog djelovanja kolektivnog ugovora, omogućit će Vladi, uvjeren je Šuker, da sa sindikatima svojih zaposlenih dogovori realna materijalna prava koja će odgovarati sadašnjem gospodarskom trenutku.
Koja bi prava mogla ispasti iz kolektivnih ugovora, Šuker nije htio govoriti, ali je kazao da država na isplatu materijalnih prava mimo plaća u državnoj upravi i javnom sektoru godišnje potroši više od šest milijardi kuna, od čega 1,4 milijarde otpada na troškove prijevoza. (T. B.)
Izvor: Novi list