Predstavnici Vlade i sindikata pokušat će dogovoriti zakonski prijedlog koji će biti prihvatljiv i jednoj i drugoj strani.
Vlada i sindikati postigli su novi dogovor oko izmjena Zakona o radu –da će u sljedećih sedam dana pokušati dogovoriti zakonski prijedlog koji će biti prihvatljiv i jednoj i drugoj strani. Za to vrijeme Vladin prijedlog zakona neće biti uvršten na dnevni red Sabora, pa se o njemu neće ni raspravljati u parlamentu.
No, sindikalne akcije za prikupljanje potpisa za referendum na kojem bi se građani izjasnili prihvaćaju li Vladin prijedlog izmjena neće stati. Sindikati će već danas, kako je i najavljeno, početi skupljati potrebne potpise, a za raspisivanje referenduma treba im njih gotovo 450 tisuća.
Cilj pregovora je, kako je pojasnila premijerka Jadranka Kosor, poboljšati izmjene zakona o radu tako da one budu svima prihvatljive. U tom bi slučaju sindikati odustali od referenduma. Iako predstavnici Vlade tvrde da ih najava referenduma nije natjerala na dogovor, a sindikalisti da ih na nove pregovore nije motivirao strah od neuspjeha u prikupljanju potpisa, izjašnjavanje građana na referendumu može i jednima i drugima pomoći ili odmoći u pregovorima, piše Jagoda Marić u Novom listu.
"S paralelnim pregovaranjem i prikupljanjem potpisa dajemo priliku građanima da svojim potpisima ojačaju naš pregovarački položaj", istaknuo je koordinator sindikalnih središnjica Ozren Matijašević. Na pitanje boji li se vlada da prikupljanje potpisa za referendum ne postane pitanje oko kojeg se okupljaju građani nezadovoljni stanjem u društvu, premijerka je odgovorila niječno.
"Vlada se ne boji prikupljanja potpisa za referendum, iako je svjesna mogućnosti da to postane mjesto okupljanja ljudi koji su nezadovoljni stanjem u društvu, no to je pravo sindikata, a ja nisam ništa uvjetovala odustajanjem od te akcije", kazala je Kosor., ali i poručila da Vlada od izmjena zakona o radu neće odustati.
O tome koliko su obje strane spremne popustiti nitko nije htio govoriti, a u Vladi ističu da očekuju da im sindikati danas pošalju svoj prijedlog. Koliko god u Banskim dvorima bježali od toga da su izmjene zakona motivirane željom Vlade da izmijeni kolektivne ugovore, pa tako i prava zaposlenih u javnom sektoru u javnim poduzećima, pojedini ministri ipak priznaju da je to jedini način da se u deset javnih poduzeća promijene kolektivni ugovori, te da se prekine praksa produžene primjene unedogled.
Prema dostupnim informacijama, Vlada ipak neće odustati od toga da se ukine mogućnost produžene primjene kolektivnih ugovora, koji su istekli, ali bi mogla produžiti rok za otkaz kolektivnih ugovora koji su na snazi i koji je prema sadašnjem prijedlogu tek mjesec dana. (T. B.)
Izvor: Novi list