Od drugog kvartala 2009. do istog razdoblja ove godine stopa anketne nezaposlenosti u Hrvatskoj je skočila s 8,9 na čak 12,4 posto.
Sa stopom anketne nezaposlenosti od 12,4 posto u drugom kvartalu ove godine Hrvatska je na samom začelju europske kolone. Prema najnovijim podacima Eurostata o nezaposlenosti, od nas je bolja čak i Grčka, koja je u drugom tromjesečju ove godine imala stopu od 12,2 posto i koja se od svih članica Europske unije najviše našla na udaru krize i doživjela financijski kolaps.
Od 27 članica EU veću stopu nezaposlenosti od Hrvatske imaju samo Irska, Slovačka, Litva, Estonija, Letonija, a na začelju je Španjolska sa stopom nezaposlenosti od čak 20,5 posto, najvišom u proteklih 13 godina. Štoviše španjolsko ministarstvo rada objavilo je da je broj nezaposlenih u rujnu porastao za još 48.000 zbog smanjene potražnje za sezonskim zaposlenicima. Time je broj nezaposlenih Španjolaca premašio četiri milijuna. Isto se dogodilo i u Hrvatskoj u kojoj je nezaposlenost u kolovozu porasla 0,2 posto u odnosu na srpanj, piše Nevenka Cuglin u Business.hr-u.
Podaci Eurostata za kolovoz pokazuju kako najmanju stopu nezaposlenosti imaju Austrija (4,3 posto) i Nizozemska (4,5 posto). U usporedbi s prošlom godinom nezaposlenost je pala u sedam članica, u jednoj je ostala ista, a u čak 19 zemalja je narasla. U statistiku većine uklapa se i Hrvatska.
No, dok je od kolovoza 2009. do istog mjeseca ove godine nezaposlenost u EU narasla sa 9,2 na 9,6 posto, u našoj je zemlji od drugog kvartala 2009. do istog razdoblja ove godine stopa anketne nezaposlenosti skočila s 8,9 na čak 12,4 posto.
Stopa anketne nezaposlenosti u prvom tromjesečju ove godine iznosila je 11,2 post, ali je nastavila rasti i u drugom kvartalu iako je stopa registrirane nezaposlenosti u sezonskom padu od ožujka, kada je bilježila rekordnu vrijednost od 18,4 posto do srpnja i kolovoza kada je iznosila 16,4 posto.
Strelovit rast anketne nezaposlenosti posebno zabrinjava kada se uzme u obzir činjenica da je još do prošle godine s anketnom stopom nezaposlenosti od oko devet posto Hrvatska zapravo bila na razini nezaposlenosti EU, da bi sada dosegnula stopu koja je posljednji put, prema podacima DZS-a, zabilježena u prvom polugodištu 2005. godine. (T. B.)
Izvor: Business.hr