Nema neplaćenog rada, poručili su sindikati povodom Svjetskog dana dostojanstvenog rada Vladi
U Hrvatskoj se danas ne poštuje dostojanstvo rada i radnika, jer gotovo 70.000 radnika ne prima plaće, ne plaćaju im se doprinosi, nemaju dovoljnu zaštitu na radnom mjestu, te preživljavaju s primanjima koja im ne jamče pristojan život, upozorili su povodom Svjetskog dana dostojanstvenog rada čelnici triju sindikalnih središnjica.
Predstavnici Saveza samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH), Nezavisnih hrvatskih sindikata (NHS) i Hrvatske udruge sindikata (HUS) Vladi su poslali deset zahtjeva s ciljem stvaranja dostojanstvenog okružja za rad, piše Gabrijela Galić u Novom listu.
"Nema neplaćenog rada", poručili su iz sindikalnih središnjica Vladi tražeći od nje da onemogući isplatu plaća bez uplaćenih doprinosa. Sindikati traže i žurne izmjene Zakona o minimalnoj plaći kako bi se njen udio postupno povećao na 50 posto prosječne plaće, što je i bila intencija tog zakona. Međutim, 2008. kada je taj zakon donesen taj je udio bio 39 posto, a danas je pao na 36 posto.
Sindikati zahtijevaju jačanje institucija nadzora nad provedbom zakona iz područja rada i upozoravaju kako umjesto poslodavaca i institucija sve češće radnici podnose zahtjeve za pokretanjem stečajnog postupka.
Podsjećaju da preciznih podataka o tome koliko radnika radi, a ne prima plaću nema, no iz podataka o insolventnosti proizlazi da u tvrtkama u blokadi radi 70.000 ljudi. A tvrtke u kojima rade državi duguju 12,5 milijardi kuna poreza i doprinosa.
"To su dugovanja kojima bi se pokrio proračunski deficit", ustvrdio je Krešimir Sever, predsjednik NHS-a, dodajući kako bi neisplatu plaća trebalo tretirati kao kazneno djelo jer razlike između toga da poslodavac radniku ne isplati plaću koju je zaradio i krađe nema. (T. B.)
Izvor: Novi list