Želite pokrenuti vlastiti posao, ali ne znate kako? Već ste ga pokrenuli, ali vam treba savjet kako ga (bolje) voditi?
O tome za MojPosao piše Gordan Horbec, član uprave računovodstvenog servisa Opulento, glavni i odgovorni urednik portala imamNOVAC i voditelj seminara 21 sitnica koju bih volio da mi je netko objasnio kada sam krenuo u biznis.
Kada pokrenete vlastitu tvrtku najčešće ćete objediniti sve tri uloge. Bit ćete vlasnik, direktor i zaposlenik. Iako se na početku ne zamarate time razlike u ovlastima i odgovornostima svake vaše uloge su jako velike.
Krenimo od "vlasnika" odnosno udjeličara. Pravnici bi poludjeli kada biste im rekli da ste vlasnik tvrtke. Vi u stvari niste vlasnik, vi ste udjeličar, odnosno imate udjele u tvrtki. Da kojim slučajem osnivate dioničko društvo (d.d. umjesto d.o.o.) bili biste dioničar i imali bi dionice.
Vlasnik
No dobro, poanta je u tome da je najbolje biti "vlasnik" jer kao jedini vlasnik imate pravo na svu dobit koju tvrtka ostvari. Naravno, možete imati udjele u neograničenom broju tvrtki i u različitim omjerima i sukladno tome od svih njih dobivati dobit koja se trenutno dodatno ne oporezuje :) Vaša jedina obveza je bila uplatiti onih 20.000 kn temeljnog kapitala.
Kako postati udjeličarem što više tvrtki? Tako da ih osnujete ili kupite udjele od nekog drugog (slično kao što kupujete dionice na burzi). Sa zakonske strane ste izuzetno dobro zaštićeni (kao Lički medvjed) odnosno gotovo je nemoguće da zbog eventualnih dugova tvrtke ili njene propasti vi nastradate ili ostanete bez svoje privatne imovine. To je velika prednost tvrtke odnosno društva s ograničenom odgovornošću (d.o.o.). Još jedna stvar koju kao vlasnik odnosno udjeličar određujete je postavljanje direktora.
Direktor
Direktor je jedna od uloga koja neupućenima zvuči cool i fora, no u stvarnosti radi se o jako zahtjevnom poslu (nisu samo sastanci i tulumi u igri) koji je često dobro plaćen. Upravo tu dobru plaću mnogi priželjkuju i sanjaju o direktorskim pozicijama ne shvaćajući o kolikoj se odgovornosti radi. Dakle, što god da se dogodi u tvrtki uvijek je odgovoran direktor (ne vlasnik).
Direktor je taj koji potpisuje dokumente, sklapa ugovore i odgovara pred zakonom. On je taj koji može završiti u zatvoru i on je taj koji kao odgovorna osoba iz svog džepa plaća kazne. Ovisno naravno i o veličini tvrtke njegova odgovornost raste. Jedan pogrešan potez i tvrtka može propasti.
Želite li vi preuzeti odgovornost za desetke ili stotine zaposlenih koji mogu završiti na cesti ako nešto zeznete? Zvuči li vam i dalje zanimljiva uloga direktora? Vjerujte mi, koliko god visoku plaću i/ili bonuse primali, radi se o teško zarađenom novcu jer odgovaraju za apsolutno sve što se u tvrtki dogodi, a ukoliko se nešto gadno dogodi mogu završiti u zatvoru pa čak i ostati bez svoje privatne imovine.
Kada bih malo pretjerivao to je kao da se javite da želite voziti kamione u ratnoj zoni. Super se može zaraditi ali se može i poginuti. Dobro razmislite kada vam se ponudi direktorsko mjesto i nemojte pitati koji ćete auto voziti nego se radije dobro raspitajte čime se tvrtka bavi i gdje bi moglo biti problema. Kao i kod udjeličara možete biti direktor u više tvrtki istovremeno.
Kada osnivate tvrtku naravno da ćete sebe staviti i kao direktora jer nemate koga drugoga (mamu, tatu, brata studenta, susjeda, muža i sl.), no nemate se što brinuti ako ćete raditi sve po zakonu.
Zaposlenik
Na kraju imamo i radnika, no kako tvrtka može biti i bez zaposlenih možete biti samo udjeličar i direktor. Ukoliko ste se ipak odlučili i zaposliti u vlastitoj tvrtki to je dobra stvar jer u tom slučaju možete si isplaćivati božićnicu, dnevnice, pisati putne naloge kada idete na službeni put, priznati si troškove stručnog obrazovanja itd. itd.
Kao radnik radite temeljem ugovora o radu i vaša prava i obveze su iste kao i kod bilo kojeg drugog poslodavca odnosno nema nikakvih posebnih razlika radite li kod sebe ili kod nekog drugog. Naravno kod sebe si možete odrediti radno vrijeme koje vam više odgovara i dati si više godišnjeg odmora :)
Više informacija o seminaru 21 sitnica koju bih volio da mi je netko objasnio kada sam krenuo u biznis pronađite na portalu imamNOVAC.