Hrvatska poduzetnici u anketi o hrvatskom gospodarstvu stanje ocijenili jedva prolaznom dvojkom, a većina za to ne krivi globalnu krizu, banke ili druge poslodavce nego - Vladu. A manjina onih poduzetnika koji se protive ulasku u EU, vjeruju da će im to pomoći u poslovanju.
Većina hrvatskih poduzetnika (njih 53%) glavnog krivca za loše stanje gospodarstva vidi u Vladi, a znatno manje krive globalnu krizu (13%), banke (11%) ili veće poslodavce (10%). Pokazala je to anketa poduzetnika koju je provela udruga Hrvatska poduzetnička inicijativa (HPI) tijekom njihovog susreta s predstavnicima francuskih tvrtki i diplomanata u Trakošćanu 28. svibnja.
Trenutno stanje hrvatskog gospodarstva većinom je ocijenjeno dvojkom, prenosi Bussiness.hr. Kao razloge odabira najniže prolazne ocjene, anketirani su istaknuli prevelika porezna davanja i nedostatak gospodarske strategije, ali i korupciju, nelikvidnost i neefikasnu javnu upravu.
Sukladno tome, ni najoptimističniji poduzetnici ne vjeruju da iz krize možemo izaći za godinu dana. Većina smatra kako nam za izlazak iz krize treba dvije do pet godina (51%), odnosno pet do deset godina (37%) a najviše različitih mišljenja razvilo se oko rješenja kriznog stanja.
Poduzetnici većinom predlažu drastično smanjivanje državnog aparata (23%), dosljednu borbu protiv korupcije (17%), manja porezna davanja (16%), povoljnije kreditiranje poduzetništva (14%), te rješavanje pitanja unutarnjeg duga (12%).
Svega 4% poduzetnika smatra ulazak u EU najvažnijom mjerom gospodarskog oporavka. No, anketa je pokazala veliku podršku što skorijem hrvatskom članstvu. Poduzetnici vjeruju da će to pozitivno utjecati na njihovo poslovanje, a zanimljivo je da isto mišljenje dijeli i dio anketiranih koji ne podržavaju ulazak Hrvatske u EU.
M. D
Izvor: Bussines.hr