Okrugli stol 'Vuk sit, koza cijela' pokazao je da u Hrvatskoj postoji niz pogodnosti koje bi poslodavci mogli iskoristiti da poboljšaju opće zadovoljstvo svojih zaposlenika, posebice kod onih koji imaju djecu.
„Posao traži učinkovitost, mjerljivu dobit i pristup bez emocija. Obitelj podrazumijeva emocije, vezanost, razumijevanje, ljubav i pažnju koje ne možemo mjeriti, a zajednička vrijednost posla i obitelji je vrijeme“, rekla je u petak Gordana Kastrapeli iz tvrtke Format-in na okruglom stolu 'Radno mjesto prijateljsko za obitelj'. Kako pokazuju podaci iz istraživanja MojPosao o ravnoteži obiteljskog i poslovnog života, vrijeme je ono što nam najčešće nedostaje.
Zaposlenici ostaju i rado se vraćaju u tvrtku koja priznaje njihov privatan život
Skup poslodavaca, sindikalista i roditelja dio je projekta 'Vuk sit, koza cijela – Zadovoljan poslodavac, zadovoljan roditelj, zadovoljno dijete' organizirala je udruga roditelja Korak po korak uz koordinacijsku palicu voditeljice projekta Matee Gracin, voditeljice i Silvije Stanić, izvršne direktorice udruge. Cilj je educirati javnost, poslodavce i zaposlenike o prednostima radnog mjesta prijateljskog za obitelj i stvoriti nove mogućnosti za sklad privatnog i poslovnog života.
Ravnoteža kod većine opasno naginje u stranu posla: na 70% jako utječe, a oni koji imaju djecu s njima uspijevaju s njima kvalitetno provoditi, u prosjeku, 4,7 sati, rekla je Martina Lovrić, voditeljica promocije i eksternih komunikacija portala MojPosao koji je dao partnersku podršku u projektu istraživanjem o ravnoteži privatnog i poslovnog života.
Iako zakoni za poslovanje prema modelu 'zadovoljna obitelj, zadovoljan zaposlenik ' u Hrvatskoj postoje, problem nastaje u primjeni jer ne postoji jedinstvena platforma za društveno odgovorno poslovanje, rekla je Maja Stanojević Pokrovac iz Hrvatske udruge poslodavaca.
Jedan od načina njegova poticanja bila je nagrada 'Tvrtka – prijatelj obitelji' koju je 2009. godine osvojilo učilište Algebra. „Imamo puno benificija, no zaposlenici toga to shvate kad odu. Ne očekujemo visoku dobit, ali činjenica je da imamo malu fluktuaciju ljudi, čak se dosta njih vraća natrag. A kad netko želi promjenu, pokušat ćemo ga zaposliti u partnerskoj tvrtki ukoliko nema mjesta u prikladnom odjelu Algebre“, rekao je Hrvoje Balen, član uprave.
Odanost tvrtki, neizravni marketing i veća motivacija u tvrtkama koje su prijatelji obitelji
Tvrtke prijatelji obitelji zasad su iznimke, no postoje brojne mogućnosti kojima poslodavci mogu pozitivno djelovati na zaposlenike, ali i na uspjeh svoje tvrtke. Na primjeru Algebre to su maksimalni dodaci za novorođeno dijete, školovanje djelatnika, informatička oprema za djecu, božićnice, osiguravanje zajmova, pozajmica, fleksibilno ili pola radnog vremena.
„Odanost zaposlenika i spremnost na učinke, ali i neizravni marketing te manje potrebe za financijskom motivacijom ključne su prednosti koje poslodavac dobiva ukoliko pazi na ravnotežu privatnog i poslovnog života“, rekla je Kastrapeli.
Dodala je da se od zaposlenika također očekuje odgovornost ukoliko ima poštenog poslodavca: rad od kuće, dolazak na posao popodne dok drugi roditelj čuva dijete, jasna komunikacija ili podjela radnog vremena na pola kako bi uvijek postojala jedna osoba koja će moći obaviti posao što nije uobičajeno u Hrvatskoj, no funkcionira u razvijenim zemljama.
Okrugli stol 'Radno mjesto prijateljsko za obitelj' uzburkao je raspravu među sindikalistima i poslodavcima. Dok su prvi napali pojam tržišnog natjecanja na štetu obitelji i guranje prave obitelji u privatnu sferu kako bi zaposlenik na poslu dobio osjećaj obiteljske pripadnosti, zaposleni na visokim pozicijama isticali su svoje pravo na izbor odgovornije karijere koja podrazumijeva prekovremeni rad i veći trud.
Ključni je problem što u Hrvatskoj mali broj zaposlenika doista može istovremeno odlučivati o poslu i obitelji. Koji će roditelj uzeti bolovanje za brigu o bolesnom djetetu odlučuje pretežno visina plaće. Veseli podatak iz Ministarstva gospodarstva, rada i poduzetništva kako je u protekle dvije godine broj muškaraca koji koriste neke pogodnosti porodiljnog dopusta porastao sa 100 na 1300. (M.Damjan)