Zdravstvo je jedini sektor koji je u posljednje tri godine u minusu. Uz obrazovanje i trgovinu, plaće najviše porasle u prerađivačkoj industriji i javnoj upravi.
U Hrvatskoj su plaće u posljednje tri godine porasle prosječno za 1 posto. Obrazovanje i trgovina sektori su u kojima plaće najviše rastu (2,1% i 1,9%), slijede ih prerađivačka industrija i javna uprava sa 1,34% dok su turizam i ugostiteljstvo zabilježili porast od 0,4% i 0,5%.
Jedini sektor koji je u posljednje tri godine bio u minisu je zdravstvo, čiji djelatnici imaju 0,6 posto manje prosječne plaće. No, porast plaća nije tekao ravnomjerno s porastom cijena jer su one rasle više nego dvostruko – samo u proteklih godinu dana povećane su 2,3%, piše Jadranka Klisović u Vjesniku.
»Podaci za studeni prošle godine govore da je godišnji pad obujma industrijske proizvodnje iznosio 0,3 posto, a u 11 prošlogodišnjih mjeseci pad iznosi 1,6 posto. S obzirom na to da je u tri godine pad iznosio oko 15 posto, nema govora o oporavku, nego samo o usporavanju negativnog trenda, ocjenjuje aktualnu gospodarsku situaciju Ozren Matijašević, predsjednik HUS-a.
Govoreći o nelikvidnosti, dodaje da su krajem studenog prošle godine „Krajem studenog prošle godine ukupne nepodmirene obveze iznosile 40,89 milijardi kuna, a blokirane račune imao je 7061 poslovni subjekt“, ističe predsjednik HUS-a Ozren Matijašević. U dugotrajnoj blokadi (duljoj od godine) bilo je više od 75 posto dužnika ili njih 53.175.
Ukupnu gospodarsko-socijalnu sliku posložnjava stanje koje već dulje vlada u mirovinskom sustavu koje broji 1,468.133 osiguranika. Mirovinu koristi 1,213.121 osoba, iz čega proizlazi da je odnos broja korisnika mirovina i osiguranika i dalje opterećujući i iznosi 1:1,21. (M.D.)
Izvor: Vjesnik