Carlos Slim, najbogatiji čovjek svijeta u izboru Forbesa treći put zaredom, poručuje da se svjetska kriza neće riješiti darivanjem financija već ulaganjem u zanimanja koja donose dobit.
Političkim liderima poručio je da sve rade pogrešno i da se proračunski nipošto ne bi smjeli smanjivati na štetu obrazovanja, a našao je i konkretne savjete za neke zemlje u krizi.
Siromaštvo nećemo riješiti donacijama
Slim, iako raspolaže imovinom od 69 milijardi dolara, kazao je da ne vjeruje u tradicionalno donatorstvo. "Time se stotinama godina nije riješio problem siromaštva", dodao je.
Ima 72 godine, no vlastitim primjerom pokazuje ima bilježnicu troškova kad je imao 17 godina u kojoj stoji da je zaradio 200 pesosa za posao u obiteljskoj kompaniji i posudio pet tisuća pesossa za dionice.
Ključ leži u manjim poduzećima i digitalnim tehnologijama
Nova radna mjesta, tvrdi Slim, najlakše se otvaraju investiranjem u mala i srednja poduzeća, i to u gospodarskim granama kao što su turizam, zdravstvena zaštita, obrazovanje i industrija zabave.
Rješenje vidi u upotrebi digitalnih tehnologija u obrazovanju, kako bi se stvorio ljudski kapital. Najnoviji pothvat njegove dvije fondacije je sustav digitalnih biblioteka, u kojima se, umjesto knjiga, iznajmljuju laptopi.
Riješenje vidi u privatizaciji iako ga optužuju da je na tome stekao bogatstvo
U razgovoru je dao i konkretne savjete temeljene na vlastitom iskustvu: Španjolcima je, primjerice, savjetovao da prodaju autoceste čije korištenje ne naplaćuju i da tim novcem popune proračunske rupe za socijalna davanja.
Inače, njegovo bogatstvo najvećim se dijelom temelji na privatizaciji telekomunikacijske kompanije. Zbog toga ga optužuju za monopol u Mexicu i visoke cijene s čim se Slim, naravno, ne slaže. (M.D.)
Izvor: Forbes