Digitalne i informatičke vještine te primjena novih tehnologija presudne su i poželjne kompetencije radne snage budućnosti jednoglasan je zaključak svih sudionika konferencije.
Jučer je u organizaciji Hrvatskog zavoda za zapošljavanje održana konferencija pod nazivom „Nove vještine, tehnologije i zanimanja budućnosti“ - još jedno u nizu događanja kojim se obilježava „Europski tjedan ICT zanimanja i digitalnih kompetencija“. Na konferenciji se govorilo o tome koliko su tehnologije utjecale na promjenu načina poslovanja te kako se to odrazilo na ukupno tržište rada.
U današnjem Cyber svijetu mlađe generacije imaju potpuno nove kompetencije, znanja i vještine – oni žive i komuniciraju na drugačiji način i predstavljaju budućnost. S druge strane, starenje stanovništva je demografski faktor koji također utječe na tržište rada, što dovodi do nesklada između ponude i potražne.
Poražavajući je podatak da 43% radne snage u EU nema kvalifikacije za ono što danas traže poslodavci. Broj nezaposlenih je sve veći, a stagnacija gospodarstva prisutna. Sve su to negativni trendovi koji utječu na smanjenje zaposlenosti. Promjena je neminovna, a obrazovanje i znanje su ključni faktori koji stvari mogu promijeniti.
Budućnost na hrvatskom tržištu rada nije moguće precizno predvidjeti, no mogu se naslutiti neki trendovi. Zbog starenja nacije doći će do produženja radnog vijeka, stoga je važno da poslodavci ulažu u svoje zaposlenike i njihovu naobrazbu. Smanjit će se potražnja za radnicima koji obavljaju rutinske poslove, koje će preuzeti automatika, tehnologija i robotika. Za takav način rada bit će potrebna radna snaga koja posjeduju kompetencije za upravljanje tehnologijom. U budućnosti će naglasak biti na radnoj snazi s digitalnim kompetencijama i ICT zanimanjima.
U tako koncipiranom okruženju i društvu osoba koja neće posjedovati digitalne kompetencija neće se moći integrirati u okruženje – bit će isključena. Jedini način da se nosimo sa stalnim promjenama jest kontinuirano ulaganje u cjeloživotno učenje, koje predstavlja ključ uspjeha radne snage budućnosti, istaknula je gospođa Ankica Paun Jarallah, ravnateljica Hrvatskog zavoda za zapošljavanje u svojem izlaganju.
U budućnosti će promjene zanimanja bit poželjne i češće, a način kako se prilagođavati okolini i razvijati se kroz život od presudne su važnosti. Mnogi od nas se pitaju kamo usmjeriti svoje dijete, na što ga uputiti? Pratite što dijete voli, što ga interesira i zanima. Ako osvijestimo ono što je njemu važno, što ga inspirira – na dobrom smo putu da pronađe motivaciju. Osobe ostvaruju najbolje rezultate tamo gdje rade ono što vole, naglasila je gospođa Sanja Crnković-Pozaić, nezavisni stručnjak za tržište rada u svojem izlaganju.
Kakva nas radna mjesta očekuju u budućnosti?
Radnici budućnosti mogu očekivati da će im se karijera mijenjati šest do sedam puta tijekom života. Naglasak je na razvijanju ključnih kompetencija i vještina za budućnost, a tehnološke i digitalne kompetencije su obvezna stavka. Još je važnije prepoznati nove tehnološke trendove i integrirati ih na vrijeme u svoje poslovanje, staviti ih u kontekst - što često predstavlja ključnu prekretnicu za opstanak kompanija na tržištu i stjecanje konkurentske prednosti, naglasio je gospodin Ratko Mutavdžić, voditelj prodaje javnom sektoru u Microsoftu Hrvatska.
Neka predviđanja analitičara tržišta rada kažu da će u budućnosti rasti potražnja za radnicima na području zdravstva, znanosti i tehnologije, a predviđa se da će se nova globalna radna mjesta otvarati u sektorima proizvodnje organske hrane, mikrobiologije, kompjuterske biologije, genetike, robotike, nanotehnologija, svemirske tehnike, naprednih zdravstvenih usluga sl. Trendovi pokazuju da će naglasak biti na tehnološki i prirodoslovno orijentiranim strukama, koje će imati sve veći primat na globalnom tržištu rada.