Premalo poslova. Rast nezaposlenosti, posebno mladih. Kako stati na kraj tom negativnom trendu? BBC je raspisao natječaj za prikupljanje najboljih ideja. A jedno od (radikalnih) rješenja ponudila je Lucy Kellaway, novinarka Financial Times-a.
Kellaway je naišla na statistiku prema kojoj će, u sljedećih 10 godina, biti 1.2 milijarde mladih posloprimaca i svega 300 milijuna poslova.
Njezino je rješenje: umiroviti zaposlenike starije od 50 godina!
Svoj prijedlog opravdava tvrdnjom da je u svijet zaposlenih bolje ući aktivno (trenutnim zaposlenjem), nego periodom nezaposlenosti koji djeluje demotivirajuće. Tj. da je, ako se mora birati, bolje biti demotiviran na kraju nego na početku karijere.
Iako je već prikupila brojne kritike, Kellaway svoju generaciju (50-godišnjake) podsjeća kako je njima bilo puno lakše nego mladima danas: osim što su relativno lako dolazili do svog prvog posla uživali su i blagodati besplatnog školovanja. “Bilo nam je lijepo, a sada je vrijeme da za to i platimo” zaključuje novinarka.
Na kritike, da bi takav praksa značila gubitak iskusnih ljudi, Kellaway ima protuargument. Ne zalaže se za zapošljavanje ‘djece’ na odgovornim pozicijama već skreće pažnju na činjenicu da ima mnogo ljudi s 15 ili 20 godina radnog iskusta (30-godišnjaka i 40-godišnjaka) koji bi mogli popuniti visoke radne pozicije. Pritom napominje kako bi takva praksa dovela i do uštede jer bi plaće izvršnih direktora morale biti niže.
Iako ne osporava da među zaposlenicima koji su stariji od 50 godina ima kvalitetnih zaposlenika, uvjerena je da se jednako kvalitetni zaposlenici mogu pronaći i među mladima.
Na kraju, KeIlaway i sama ističe kako joj ova ideja nije draga (s obzirom na činjenicu da je prešla 50-tu godinu života), ali vjeruje da bi prepuštanje radnih mjesta mladima u praksi ipak dalo dobre rezultate.
Izvor: BBC