Lani je prosječna neto plaća zaposlenika u javnim poduzećima i državnim institucijama iznosila 6.536 kuna.
Usporedno s jačanjem ekonomske krize, rasle su i plaće u javnom sektoru. Lani je, unatoč govoru o preskupoj državi i potrebi rezanja u javnim i državnim poduzećima, oboren novi rekord – plaće u javnom sektoru bile su 28,5 posto veće od plaća u privatnom sektoru.
Konkretno, lani je prosječna neto plaća zaposlenika u javnim poduzećima i državnim institucijama iznosila 6.536 kuna, što je za 19 posto više od hrvatskog prosjeka, dok je radnik kod privatnika u prosjeku mjesečno zaradio samo 4.673 kune. Drugim riječima, država je povećavala plaće istom brzinom kojom je Hrvatska tonula u recesiju i kojom su se povećavali troškovi života, dok su privatnici zbog sloma europskog tržišta i pada kupovne moći građana smanjili plaće za najmanje 10 posto ili oko 570 kuna, piše Jutarnji list.
To pokazuje jednu čudnu pojavu svojstvenu Hrvatskoj: odudaranje od temeljnih pravila na kojima počiva tržišna ekonomija, a to je da su plaće u privatnom sektoru, uobičajeno za radnika rizičnijem poslovnom okruženju, više od onih u javnom, tradicionalno sigurnijem sektoru.
Trend sve bogatije vojske državnih i javnih činovnika i radnika nastavio se i u ovoj godini. U prvom kvartalu je 21 javno poduzeće povećalo plaće za 60 milijuna kuna, što je tri posto. To bi se povećanje, možda, unatoč krizi, i moglo opravdati da posluju s dobitkom. Međutim, čak trećina tih tvrtki, njih sedam, poslovalo je s gubitkom.
Lani je probijen rekord i u isplati pojedinih plaća u javnom sektoru: najveću mjesečnu plaću isplatio je Croatia airlines – 43.971 kunu, i to ne članu Uprave nego pilotu, a najmanju plaću primio je zaposlenik Fine – samo 1.982 kune. Najveći porast plaća, 17 posto, zaposlenike državnog sektora razveselio je 2007. godine.
Međutim, istim je tempom nastavljen i iduće godine, na početku svjetske krize, iako su te godine javna poduzeća ostvarila 384 milijuna kuna dobiti, što je 17 posto manje nego u 2007. godini. Unatoč gubicima, već tada su plaće bile 22,2 posto veće od plaća u privatnom sektoru, koji je još koliko-toliko preživljavao. (T. B.)
Izvor: Jutarnji list