Beskonačna produljena primjena kolektivnih ugovora do sredine srpnja odlazi u povijest.
Umjesto toga, produljena će primjena trajati najviše tri mjeseca, što je, smatraju u Vladi, dostatno vrijeme za kolektivno pregovaranje oko novog ugovora, doznaje se u Ministarstvu rada i mirovinskog sustava.
Vlada će na sjednici idući tjedan u redovnu saborsku proceduru uputiti prijedlog Zakona o reprezentativnosti sindikata i poslodavaca kojim će se poništiti članak 262. Zakona o radu koji kaže da je kolektivni ugovor u produljenoj primjeni dok poslodavac i sindikati ne dogovore novi, odnosno beskonačno. Zakonom o reprezentativnosti prestaju vrijediti i članci 253. ZOR-a kojim se definira koji su sindikati reprezentativni, te članak 254. koji propisuje sastav pregovaračkog odbora.
Ni sindikati ni poslodavci, iz dijametralno suprotnih razloga, nisu zadovoljni zbog toga što se formalno ne mijenja Zakon o radu, već se njegove odredbe mijenjaju donošenjem drugog zakona. No, u Vladi su odlučili da nije vrijeme za izmjene Zakona o radu te da se u taj posao treba ići tek kad se o tome postigne široki konsenzus.
Zakon o reprezentativnosti u Hrvatskoj se pokušava donijeti od 2006., a trebali su ga usuglasiti i napisati sindikati, ali nisu se uspjeli ni oko čega dogovoriti. U Ministarstvu rada doznaje se da se reprezentativnim smatra svaki sindikat koji kod poslodavca ima najmanje deset posto sindikalno organiziranih zaposlenika. Jednom utvrđena reprezentativnost vrijedi tri godine, a može se izgubiti ako odbiju sudjelovati u kolektivnom pregovaranju. Ako se pregovara o sklapanju kolektivnog ugovora sa strukovnim sindikatima, reprezentativnim će se smatrati sindikat koji ima najmanje 30 posto sindikalno organiziranih zaposlenika.
Propisat će se da pregovarački odbori imaju tri do 11 članova, a ako se sindikati ne mogu dogovoriti, sastav Pregovaračkog odbora određivat će Povjerenstvo za utvrđivanje reprezentativnosti. Ministarstvo rada neće provjeravati podatke o brojnosti članstva koje dobiju od sindikata i HUP-a, odnosno neke druge udruge poslodavaca, ako se u međuvremenu osnuje. No, za netočno prijavljivanje broja članova bit će propisana novčana kazna od 20.000 do 50.000 kuna. (T. B.)
Izvor: Jutarnji list