Porezna uprava je otkrila 45 tisuća poslovnih subjekata koji nisu plaćali socijalne doprinose.
Prema naputku Ministarstva financija, banke su do utorka 22. svibnja odbile provesti 1.044 naloga poslovnih subjekata za isplatu plaća jer se njihovo ime nalazi na listi od 30 tisuća tvrtki i obrtnika koji duguju za doprinose. Točan broj zaposlenih u tim tvrtkama i iznos duga objavit će se naknadno, a Vladino discipliniranje dužnika trebalo bi otkriti i stvarni broj zaposlenih koji rade, a ne primaju plaću.
Pripremajući se za kontrolu isplate doprinosa, Porezna je uprava u svojim evidencijama otkrila oko 45 tisuća poslovnih subjekata s približno dvjesto tisuća zaposlenih koji nisu plaćali socijalne doprinose ili nisu dostavili urednu evidenciju o uplatama. Do 22. svibnja 15.983 dužnika sredila su papirologiju, platila dug ili će ga tri godine plaćati na rate, ali većina još nije poduzela ništa pa je velika vjerojatnost da nikad i neće jer nema otkuda. Od preostalih 30-ak tisuća dužnika s liste samo su 1.044 pokušala isplatiti plaću računajući da će se provući neovisno o dugu za doprinose, ali su ih bankari zaustavili i uputili na porezne vlasti da se dogovore za daljnje akcije.
Ministar financija Slavko Linić kazao je da će država poduzeti sve mjere da naplati tekuća potraživanja, o čemu svjedoči i podatak da su u svibnju za tvrtke koje su pokušale isplatiti plaću, a nisu uplatile dug za doprinose izdali 233 rješenja o mjeri osiguranja, odnosno blokadi računa. Istovremeno, do sredine ljeta donijet će se novi zakon o financijskom poslovanju koji će ubrzati stečajeve i postupak nagodbe.
Od osobe koja je na izvoru informacija o novim blokadama doznaje se da se tijekom svibnja udvostručio broj novih blokada – i taj novi val zacijelo najvećim dijelom dolazi od države. Fina je dosad po nalogu vjerovnika blokirala oko 38.000 tvrtki i 26.000 obrtnika zbog 42 milijarde kuna neplaćenih obveza. Uz stare dugogodišnje dužnike koje će Linić uz pomoć novog zakona očistiti sa scene, kriza svakog mjeseca u blokadu odvede i nove – oko 1.500 tvrtki te oko 1.300 obrtnika-fizičkih osoba. U siječnju su na primjer u blokadi kraćoj od 30 dana bile 1.304 tvrtke, a u ožujku njih 1.520.
"Određene su djelatnosti snažno pogođene krizom, sporo i teško naplaćuju svoja potraživanja, ali se od njih očekuje da redovito plaćaju svoje obveze. Pozdravljamo uvođenje reda u plaćanje, ali potreban je određeni balans i tranzicijski period da bismo se prilagodili novim rokovima plaćanja. Pravna nesigurnost je naš najveći problem", kaže Bernard Jakelić, zamjenik ravnatelja HUP-a. (T. B.)
Izvor: Večernji list