Zaposlenima u javnom sektoru smanjile bi se plaće kako bi se uštedjelo gotovo milijardu kuna godišnje.
Ne pristanu li sindikati na zamrzavanje božićnica i regresa, Vlada, kako neslužbeno doznaje Jutarnji list, ima spreman i plan B suprotan od početne ponude sindikatima – sva materijalna prava ostaju, a smanjuju se osnovice i koeficijenti za plaće.
Umjesto nekoliko godina zamrznutih božićnica, regresa, darova za djecu, putnih troškova, jubilarnih naknada i dodataka na uvjete rada, zaposlenima u javnom sektoru smanjile bi se plaće kako bi se uštedjelo gotovo milijardu kuna godišnje.
Takav scenarij, Vlada može provesti bez podrške sindikata. Za zamrzavanje materijalnih prava, s druge strane, treba im zeleno svjetlo socijalnih partnera kako se ne bi dogodilo da jednostrano kršenje kolektivnih ugovora završi sudskim tužbama i odštetama radnicima.
U Vladi vjeruju da je dogovor oko ukidanja dodatnih materijalnih prava moguć te da neće biti potrebno pribjegavati krajnjoj mjeri smanjenja osnovnih plaća. Na sastanku su se pregovarač iz Vlade i neki sindikalni čelnici, poput Spomenke Avberšek iz Sindikata zdravstva, te Jadranke Ivezić koja zastupa socijalu, pokazali kooperativnima, svjesni da novca nema do te mjere da su same predlagale moguće uštede. No, problem je što sindikati nisu složni.
Ako se ipak dogovore, bez smanjenja plaća, zaposleni u javnim službama ostat će bez regresa, božićnica, dara za djecu, jubilarnih nagrada i putnih troškova, ali i dodataka na plaću za uvjete rada. Prema nekim izračunima, kroz ukidanje dodataka za uvjete rada zaposleni KV, NKV i VKV radnici primali bi oko sedam posto manju plaću, oni sa srednjom stručnom spremom izgubili bi na taj način oko 10 posto mjesečnih primanja. Najviše, između 20 i 22 posto plaće izgubili bi zaposleni u javnim službama s visokom stručnom spremom. Što znači da bi najviše izgubili oni s najvećim plaćama, dok bi najlošije plaćeni ustege Vlade najmanje osjetili. Pa se pretpostavlja da bi na taj, relativno pravedan način odricanja sindikati zaista mogli pristati.
Kad je riječ o sindikatima državnih službenika, oni se ni ovaj put nisu uspjeli dogovoriti o predstavnicima u pregovaračkom odboru. Ovoga su puta u posve nezavidnoj poziciji jer im kolektivni ugovor istječe zadnjeg dana srpnja.
Izvor: Jutarnji list