Od danas kreće u primjenu Zakon o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi koji za tvrtke predviđa niz novosti: od kraćih rokova plaćanja do neizbježnog postupka nagodbe ako zapadnu u dugove.
Oko 55 tisuća poduzeća od danas će imati preduvjete za predstečajnu nagodbu – riječ je o tvrtkama koje su u blokadi dulje od 60 dana. Nagodbu moraju pokrenuti upravo dužnici, a njihove procese vodit će 60 nagodbenih vijeća. Ona će imenovati povjerenike iz redova stečajnih upravitelja i pokrenuti nagodbu, javlja HRT.
"Pozvat će se vjerovnici da u roku od 30 dana prijave svoje tražbine prema tom dužniku. I u okviru predstečajne nagodbe dužnici i vjerovnici pokušat će iznaći način da se ta tvrtka ponovno postavi na noge2, izjavila je Anđelka Buneta, predsjednica Uprave Fine.
Ako u tome ne uspiju, dužnike očekuje stečaj. Važna je novina da nagodba ne može trajati unedogled, već najdulje 120 dana. Mnogi će reći - nelikvidnost ne bi ni dosegnula astronomske 44 milijarde kuna da se dužnicima prije stalo na kraj.
"To je nužno da se napravi jedna inventura i da se utvrdi koliko je moguće realno naplatiti iz tih brojki kojima svi baratamo, ali nismo sigurni jesu li one točne", rekao je Bernard Jakelić, zamjenik glavnog direktora Hrvatske udruge poslodavaca.
U Vladi tvrde da će od donošenja zakona biti važnija njegova provedba te da je krajnje vrijeme da se u gospodarstvu odvoji žito od kukolja.
"U tom procesu čišćenja ovaj zakon je nužan. To je instrument za koji sam duboko uvjeren da će nam snažno pomoći da ubrzamo proces čišćenja i oporavka hrvatskoga gospodarstva", izjavio je Radimir Čačić, ministar gospodarstva.
Najčešće su primjedbe na zakon rokovi plaćanja od 30 i 60 dana. Prema mnogima, preoptimistično za okružje u kojem nitko nikomu ne plaća. Također, mnogi se pitaju kako će dužnik, koji je ionako u problemima, moći snositi troškove nagodbe. Ipak, unatoč primjedbama, zakon su poduprli svi, čak i saborska opozicija.
Izvor: tporal.hr