Tisuće španjolskih zdravstvenih radnika marširali su ulicama Madrida prosvjedujući protiv privatizacije zdravstvenog sustava. Financijski analitičar Patrick Young vjeruje da Vlada nema druge opcije, s obzirom na tešku ekonomsku situaciju.
Prosvjednici su protiv privatizacije 6 bolnica i 27 zdravstvenih centara u Madridu. Naime, prošlog je mjeseca prihvaćen novi zakon koji dopušta madridskoj regionalnoj vladi da prenese upravljanje bolnicama i zdravstvenim centrima na privatne kompanije (španjolsko zdravstvo i obrazovanje su pod upravom regionalnih vlasti u većoj mjeri nego pod centralnom upravom).
Prosvjednici smatraju da ostati bez javne zdravstvene njege, ‘nacionalnog nasljeđa koje pripada građanima, a ne Vladi’ te da vlada pokušava ‘steći ekonomsku korist’ od sustava u koji nije investirala.
Prijedlog o privatizaciji je nastao zbog inzistiranja Vlade u Madridu da su mjere štednje potrebne da se spasi sustav zdravstvene njege. Španjolskih 17 polu-autonomnih regija se bore s ukupnim dugom od 145 milijardi eura.
Financijski analitičar Patrick Young pak tvrdi da se ništa ne može napraviti u vezi sadašnje španjolske situacije te da vlada očito nema novca ni za osnovne stvari kao što je zdravstvena njega: "Istina je da su vlade užasno neefikasne kada se bave zdravstvom u velikom rasponu", rekao jeYoung za RT.
"Privatni kapital ima tendenciju raspodjele koja je efikasnija i za korisnika i za onoga tko daje kapital. Ovdje se radi o ideji od kolijevke pa do groba, socijalističkoj metodologiji koja je popularna u postratnoj Zapadnoj Evropi, posebno u mediteranskim državama, a to je jednostavno nemoguće plaćati. Stoga se mora privatizirati a Vlada će napraviti sve što može da štiti te usluge i da budu dobre kao prije i vjerovatno bolje."
U širem kontekstu, ovo je još jedno obilježje tzv. ‘anti-radničke revolucije’ koja se u Europi odvija paralelno s ekonomskom krizom. Kao i ranije u slučaju Grčke, ponovno se intenzivno govori o neodrživosti ‘mediteranskog života’.
Izvor i fotografija: Advance.hr