Omjer broja zaposlenih i umirovljenika pao je na najnižu razinu do sada – na jednog umirovljenika dolazi 1,18% zaposlenih koji uplaćuju doprinose za mirovinsko osiguranje.
U proteklih pet godina broj osiguranika smanjio se za 172.000 osoba, dok se broj umirovljenika povećao za 70.000 – to je dovelo do ekonomski neodrživog omjera broja zaposlenih i umirovljenika.
Devedesetih godina na jednog je umirovljenika dolazilo troje zaposlenih što se smatra donekle idealnom situacijom no već u idućih pet godina omjer je pao na 1,81.
Razlozi?
- Masovnim gašenjem tvrtki nezaposleni su poslani u mirovinu umjesto na burzu.
- Povećao se broj braniteljskih i invalidskih mirovina.
Rješenja?
“Moramo zadržati ljude što dulje u svijetu rada, što je, naravno, lakše reći nego učiniti, no moramo učiniti sve da se rad isplati. Poticati ljude višom mirovinom da im se isplati dulje raditi, a ako netko odluči ići ranije u mirovinu, za to mora biti kažnjen znatno nižom mirovinom”, smatra Predrag Bejaković iz Instituta za javne financije.
Bejaković objašnjava da je broj nezaposlenih velik zato što je rad skup zbog visokih doprinosa kojima podmirujemo transfere iz proračuna za mirovinski i zdravstveni sustav. Kada bi doprinosi bili niži, poslodavci bi zasigurno bili motivirani za zapošljavanje, zaključuje.
Stalne intervencije
Stručnjaci najviše prigovaraju velikoj mirovinskoj reformi iz 1998. do 2002. kojom su uvedena tri mirovinska stupa. Dobro zamišljen koncept poništen je stalnim zadiranjem u sustav.
Sveučilišni profesor na katedri za radno i socijalno pravo zagrebačkog Pravnog fakulteta Željko Potočnjak stoga upozorava da danas nitko ne zna kakvi će biti učinci i mirovine iz drugog stupa za deset godina.
“Obećanja da sve će biti u redu samo da izađemo iz krize ne stoje. Iz krize nećemo izaći tako dugo dok ne povučemo potrebne poteze u radnom zakonodavstvu, socijalnom sustavu, pravosuđu, državnoj upravi i drugim sustavima koji utječu na financijsku stabilnost i razvoj. Ne budemo li mogli plaćati dugove, realna će opcija biti smanjenje socijalnih davanja. Grci su pet puta smanjivali mirovine. Kad se nađete u situaciji da gospodarski sustav ne može funkcionirati, nema druge opcije”, rekao je Potočnjak u intervjuu za Magazin.
Ipak, domaći ekonomisti ne vjeruju da bi umirovljenici trebali strahovati za isplatu svojih mirovina. Ali upozoravaju da se vjerojano više nikada nećemo vratiti na situaciju da na jednog umirovljenika dolazi dvoje ili troje zaposlenih tj. da broj zaposlenih više nikada neće značajno sustići broj umirovljenika.
Izvor: Jutarnji list