Dogodi li se malo vjerojatan, ali i ne i nezamisliv scenarij, u kojem BDP pada 3,6%, a kuna oslabi 10%, banke će imati 47% loših korporativnih kredita.
Domaće banke zasad su stabilne, no urušavanje realnog sektora prijeti im sve više kako izostaje oporavak, piše Poslovni dnevnik. U najboljem slučaju u kojem će ekonomija stagnirati, sa 0,3% rasta BDP-a, gotovo svaka treća tvrtka do kraja godine neće biti u stanju vraćati svoj kredit.
Dogodi li se malo vjerojatan, ali ne i nezamisliv šok-scenarij, u kojem BDP pada 3,6%, a kuna oslabi 10% prema euru, banke će biti suočene sa čak 47% loših korporativnih kredita.
Rezultat je to najnovije simulacije rizika za financijsku stabilnost koju je provela Hrvatska narodna banka i ozbiljno upozorenje Vladi. “Potrebno je hitno provesti uštede u proračunu i ubrzati tempo provedbe strukturnih reformi”, upozorava središnja banka naglašavajući da je to jedini način ublažavanja percepcije rizika i zadržavanja pristupa inozemnim izvorima kapitala u slučaju da se međunarodno okruženje promijeni.
U temeljnom scenariju makroekonomskih kretanja udio loših kredita u ukupnima do kraja godine mogao bi dosegnuti otprilike 17,5% i već je ta brojka značajan uteg bankama. No, u šok-scenariju koji podrazumijeva pooštravanje uvjeta financiranje u eurozoni, a čija je vjerojatnost da se ostvari tek pet posto, kvarenje portfelja ubrzalo bi na 25,2% što znači da bi svaki četvrti odobreni zajam bio problematičan!
“Ispitivanje otpornosti bankarskog sektora za 2013. pokazalo je da su postojeći amortizeri dostatni na razini cijelog sektora i ako se pojave malo vjerojatni, ali mogući nepovoljni šokovi”, smatraju u HNB-u.
U temeljnom scenariju neto prihod trebao bi biti “više nego dovoljan” za ublažavanje povećanih rezervacija koje banke izdvajaju na teret dobiti, ali samo u slučaju da profite ne izvlače iz Hrvatske.
Izvor: Poslovni dnevnik