Četvrtak, 28. veljače, zadnji je dan za podnošenje godišnjih prijava poreza na dohodak u 2012. godini. Nakon što su ukinute olakšice za stambene kredite, stanovanje, liječenje i osiguranja, zaposleni koji su radili samo kod jednog poslodavca nemaju motiva a ni obavezu podnošenja prijave.
Do početka ovog tjedna porezna uprava zaprimila je 321.419 prijava što je trećina prošlogodišnjeg broja prijava, piše Večernji list. Veći broj prijava očekivao se i zbog toga što se obveza podnošenja prijave protegnula na novu i brojnu grupaciju građana, a to su umirovljenici koji primaju inozemne mirovine.
Njih također zakon obvezuje da zbog inozemnog isplatitelja predaju godišnju prijavu, a tek će zbroj obiju mirovina, domaće i strane, kao i olakšice na koje umirovljenik ima pravo, pokazati hoće li i koliki će porez platiti. Obaveza podnošenja prijave protegnuta je i na osobe s hrvatskim prebivalištem koje su mirovinu zaradile isključivo u inozemstvu, izuzev u Njemačkoj gdje već plaćaju porez.
Hrvatska još nema evidenciju o inozemnim umirovljenicima, ali će ulaskom u EU početi razmjenjivati podatke i o mirovinama sa svim članicama EU. Zakon je obvezao primatelje inozemnog dohotka da se u roku od osam dana od primitka dohotka prijave poreznoj upravi, odnosno da podnesu godišnju poreznu prijavu ako to nisu učinili. Kazna za kršenje te zakonske odredbe iznosi dvije, pet do 50 tisuća kuna, navode iz Porezne uprave.
Oni koji su tijekom kalendarske godine radili kod najmanje dva poslodavca, kao i svi koji vode poslovne knjige i koji utvrđuju dohodak na temelju poslovnih knjiga dužni su to učiniti, kao i građani koji primaju dohodak iz inozemstva i nisu platili porez u roku od osam dana.
Izvor: Banka.hr