I pravno i politički bila bi to vrlo složena i nepraktična priča. Zamislite razvod nakon 40 godina braka.
Britanski premijer David Cameron obećao je raspisivanje referenduma o ostanku Britanije u EU do kraja 2017. ako bude izabran za premijera na parlamentarnim izborima 2015. godine. Tržište je trenutačno reagiralo znatnim padom funte. Ekonomski stručnjaci upozorili su da bi neizvjesnost oko referenduma mogla imati kobne posljedice na investicije u Ujedinjeno Kraljevstvo.
Premijerovo obećanje naišlo je i na kritike Francuske, Njemačke te njegovog koalicijskog partnera Nicka Clegga. Istodobno, Cameron je dobio podršku desnijih redova svoje stranke, koji EU smatraju nepotrebnim teretom te popularnih medija koji su pozdravili britanski ‘ultimatum’.
Predsjednik Europskog vijeća Herman Van Rompuy održao je pak jučer govor u Londonu u kojem je rekao kako Britanija ima šansu igrati vodeću ulogu u izgradnji europske ekonomije, no i upozorio kako EU neće pristati na pokušaje Ujedinjenog Kraljevstva da ‘bira koja joj pravila EU odgovaraju, a koja ne.’
“Napustiti klub u cijelosti, kao što neki zazivaju, je pravno moguće. Imamo ‘izlaznu klauzulu’”, rekao je. “No ne radi se samo o jednostavnom izlasku kroz vrata. I pravno i politički bila bi to vrlo složena i nepraktična priča. Zamislite razvod nakon 40 godina braka”.
“Izlazak je čin slobodne volje, i potpuno legitiman, ali nije besplatan”, naglasio je Van Rompuy.
Izjavio je i kako ‘želja Britanije da redefinira svoj odnos sa Unijom nije prošla nezapaženo’. “Ne mogu govoriti u ime drugih predsjednika i premijera, ali pretpostavljam da se niti jednom od njih ta želja osobito ne sviđa, niti je se osobito boje”, rekao je.
Istaknuo je i kako su britanski neodređeni odnosi prema EU nešto što potkopava njenu pregovaračku poziciju. “Kako uvjeriti sobu punu ljudi u nešto, dok držite jednu ruku na kvaki od izlaznih vrata?”