Useljenici sve brže u Njemačkoj pronalaze posao: svaki treći državljanin zemlje koja nije članica EU-a već tijekom prve godine boravka može pronaći posao, pokazuju istraživanja.
U životu Sergia Nevesa sve se odvijalo jako brzo. 57-godišnji informatičar iz Rio de Janeira želio je zbog ljubavi prema supruzi (Njemici) doći u Njemačku. Prijavio se kod dva poduzeća, poslao sve potrebne dokumente i životopis i već za samo nekoliko tjedana vodio je prve telefonske intervuje za posao. Neposredno nakon toga već je sjedio u avionu u smjeru Njemačke kako bi se na licu mjesta i osobno predstavio. I dobio je pozitivan odgovor na oba radna mjesta na koja je poslao svoje prijave. Odlučio se za telekomunikacijsko poduzeće Njemački Telekom u Bonnu jer je, kako kaže, „njegova žena željela doći živjeti u ovu regiju“.
Prije 15ak godina na njemačkom je tržištu rada posao uspješno pronašao tek svaki šestoi useljenik, državljanin zemlje koja nije članica EU-a. Danas je situacija drugačija, piše DW.
Prema rezultatima istraživanja Saveznog instituta za istraživanje stanovništva, useljenici koji su u Njemačku došli 2010. i 2011. iz takozvanih 'trećih zemalja' imaju mnogo veće šanse za pronalaženje radnog mjesta. Tijekom prvih 12 mjeseci boravka gotovo svaki treći među njima pronađe odgovarajuće zaposlenje.
Jedan od razloga zašto useljenici tako brzo pronalaze posao je njihova visoka kvalifikacija. Postotak 'useljenika akademika' danasje 41%, a prije 15 godina iznosio je tek 21%. Institut navodi kako su useljenici često bolje kvalificirani od prosječnih Nijemaca, među mojima tek svaki četvrti ima visoku stručnu spremu.
„Ove brojke, na žalost, vrijede prvenstveno za muškarce. Ženske useljenice, iako jednako dobro kvalificirane, puno sporije pronađu posao – tek se svaka peta žena tijekom prvih 12 mjeseci može pohvaliti uspjehom po ovom pitanju“, kaže Andreas Ette iz Saveznog instituta za istraživanje stanovništva.
Dodaje da se o Njemačkoj danas više ne može govoriti kao 'neuseljeničkoj zemlji sa strogim zakonima', barem kada je u pitanju visokokvalificirana radna snaga.
Izvor: business.hr