Dobili ste novog šefa. Koji je puno mlađi od vas. Je li to problem?
Stariji zaposlenici teže se prilagođavaju promjenama, mlađi više teže ravnoteži između privatnog i poslovnog života. To je tek jedna razlika između predstavnika Y generacije i baby boom-era.
'Sukob' generacija na poslu nešto je što smo vjerojatno svi imali priliku doživjeti. Jeste li se zbog toga ikada našli u situaciji koja vam nije bila po volji? Smatrate li da su mlađi zaposlenici manje lojalni i brzopleti, a stariji pouzdani, ali previše tradicionalni? Sudjelujte u našem istraživanju na temu Dobne predrasude na tržištu rada i otkrijte nam jeste li ikada imali mlađeg šefa i je li vas to smetalo? Ili vam je potpuno svejedno što je netko stariji/mlađi od vas, dokle god je kompetentan?
Sa svakom novom generacijom…ništa novo!
Svaka generacija razvija se pod utjecajem ekonomskih, političkih i društvenih događanja, a to utječe i na njihov način rada.
Iako nije fer predstavnika svake pojedine generacije promatrati isključivo kroz stereotipe, razumijevanje ključnih razlika među generacijama može doprinijeti boljoj raspodjeli zadataka na poslu i svakome omogućiti da razvoju tvrtke doprinosi na svoj specifičan način.
Naime, brojne studije rađene na ovu temu već su pokazale da različiti stavovi i vrednovanje posla doista ovise o dobi zaposlenika. Primjerice, predstavnici X generacije pokazuju manje lojalnosti kompaniji od baby boom-era, očekuju brže napredovanje i više su orijentirani za sebe.
Te karakteristike ne moraju nužno biti mane, ali ponekad mogu uzrokovati tenzije na radnome mjestu, posebno među zaposlenicima ili u timovima.
Baby boom-eri, primjerice, mogu vjerovati da su predstavnici X generacije nestrpljivi te da lakomisleno odbacuju dobre i provjerene strategije, dok X generacija može smatrati kako se baby boom-eri previše trude reći 'pravu stvar pravoj osobi' i da se presporo prilagođavaju promjenama. Predstavnici Y generacije i jednima i drugima mogu ostaviti dojam 'razmaženih derišta' dok njima pak svi stariji kolege mogu djelovati cinično i negativno.
To, naravno, ne znači da je suradnja nemoguća. Generacijski 'šarene' tvrtke mogu biti u velikoj prednosti pred ostalima jer imaju sve na jednome mjestu: zdravu dozu opreza, razigranost, kreativnost, ali i malo cinizma koji će ukazati da stvari nisu uvijek 'crne' ili 'bijele'.
Nemojte diskriminirati - izvucite najbolje od svakoga i iskorisite to na najbolji mogući način!
Izvor: American Psychological Association