Ovrha radi ostvarenja novčane tražbine od obrtnika više se neće moći provesti nad kućom ili stanom niti poslovnim prostorom.
Ovrha radi ostvarenja novčane tražbine od obrtnika više se neće moći provesti nad kućom ili stanom u kojoj obrtnik stanuje zajedno s osobama koje uzdržava, kao ni na poslovnim prostorima u kojima obavlja djelatnost koja mu je glavni izvor sredstava za život.
Istaknuo je to ministar poduzetništva i obrta Gordan Maras predstavljajući na sjednici Vlade prijedlog zakona o obrtu, piše Poslovni dnevnik.
Dosad je obrtniku radi namirenja novčanih potraživanja mogla biti zaplijenjena sva imovina, a prema prijedlogu novog zakona, obrtnik će moći sam, ako to želi, založiti i kuću, stan ili poslovni prostor.
Druga bitna novost je otvaranje mogućnosti prijenosa obrta za života obrtnika. Vlada, naime, predlaže da se uz sadašnju mogućnost nasljeđivanja obrta nakon smrti vlasnika obrta, uvede institut prijenosa obrta kad vlasnik stekne pravo na mirovinu. Prođe li prijedlog, obrt će biti moguće prenijeti na bračnog druga ili djecu.
U slučaju zatvaranja obrta, vlasnik će imati ista prava na Zavodu za zapošljavanje kao i drugi nezaposleni, pa tako i pravo na naknadu za nezaposlene.
Promjene zakona predviđaju i reformu sustava Hrvatske obrtničke komore (HOK) - uvođenje jedinstvene stope komorskog doprinosa u paušalnom iznosu za cijelo područje Hrvatske te uvođenje neposrednih izbora za predsjednika HOK-a u kojima će moći sudjelovati svi članovi komore po načelu 'jedan član - jedan glas'.
Izvor: Poslovni dnevnik