Sindikati državnih i javnih službi najavili su za 5. lipnja štrajk koji bi, prema posljednjim informacijama, mogao potrajati čak tri dana. Što o tome misle građani i podržavaju li štrajk, istražio je portal MojPosao u anketi provedenoj na više od 500 ispitanika.
Štrajk državnih i javnih službenika ne podržava 62% ispitanika. Ovi ispitanici uglavnom smatraju kako državni i javni službenici imaju sigurna radna mjesta i plaću koja im dolazi na vrijeme što je, smatraju, više od onoga što imaju zaposleni u privatnom sektoru.
Kao neke od 'privilegija' državnih i javnih službenika ispitanici navode regrese i plaćene putne troškove, 'pristojan' godišnji odmor, naknadu za prijevoz, sigurna radna mjesta i plaću 'na vrijeme', a radi svega navedenog zamjeraju im nedostatak solidarnosti i razumijevanje za radnike u privatnom sektoru koji o svemu tome 'mogu samo sanjati'.
„Trebali bi se osvrnuti oko sebe. Ljudi rade, a ne primaju plaću. Znam da je većina njih završila visoke škole i da nisu plaćeni u skladu s time, ali trenutno nije vrijeme za štrajk onih koji barem za sada imaju sigurnu plaću svaki mjesec“, smatra jedan od ispitanika, a drugi dodaj: „Smatram da nije dobro smanjivati plaće i da bi bilo bolje riješiti se viška zaposlenika. S obzirom da oni ne žele otpuštanja, onda moraju pristati na smanjenje plaća.“
Jedan ispitanik ističe da 'ne razumije kako ćemo naprijed uz toliko štrajkova', a drugi poručuje: „I ja sam državni službenik, ali ne pada mi na pamet ta nebuloza dok zemlja grca u problemima, velikim dijelom upravo zbog državnih službenika.“
Štrajk državnih i javnih službenika podržava 38% ispitanika koji smatraju da se 'treba boriti se za svoja prava' te da su plaće u državnim i javnim službama 'zaista male'.
„Zašto se smanjuju plaće kad su već u tri navrata smanjene po šest posto“, pita se jedan od ispitanika, a drugi ističe kako 'Vladi treba dati do znanja da ovako dalje ne ide'.
„Te akcije su bile potrebne prije, dok smo još imali nešto. Sada misli da je prekasno i da će to samo izazvati gnjev građana koji su sve nezadovoljniji i obespravljeniji u svemu“, primjećuje jedan od ispitanika, a drugi zaključuje: „Zašto se ne bi borili za sebe? Barem se netko u ovom Apsurdistanu pokušava izvući iz kaljuže.“