Europska unija i Hrvatska su korak bliže izlasku iz recesije, prema rezultatima najnovije ankete o poslovnom i potrošačkom povjerenju u članicama EU, koje je jučer objavila Europska komisija.
Indikator ekonomskog povjerenja u Uniji u rujnu je preskočio 100 bodova, a u listopadu dosegnuo 101,8 bodova. To je najbolji rezultat u posljednje dvije godine, otkako u EU vlada recesija, uz indikatore povjerenja koji su se kretali oko 90 bodova.
Među najoptimističnijima su poslovni ljudi iz Hrvatske, u kojoj je ekonomsko povjerenje u listopadu najveće na kontinentu i iznosi 110,8 bodova. Veće ekonomsko povjerenje u EU zabilježeno je samo u Ujedinjenom Kraljevstvu, koja je već izašla iz recesije i trenutačno ima najbolje gospodarske rezultate u zapadnoj Europi, s indikatorom od 115,1 boda. To nagovještava da bi i Hrvatska u posljednjem tromjesečju ove godine mogla izaći iz recesije, kako su ljetos najavljivali potpredsjednik Vlade Branko Grčić i ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak. O tome je ipak prerano govoriti, jer znakovi oporavka u različitim dijelovima gospodarstva nisu ujednačeni i dovoljno pouzdani.
Istina, ekonomsko povjerenje u Hrvatskoj neprekidno raste već barem godinu dana, a osobito se poboljšalo od ljeta. To potvrđuju podaci Europske komisije, kao hrvatska statistika o ublažavanju pada BDP-a u prvoj polovini ove godine. No, optimizam u Hrvatskoj je skočio najviše zahvaljujući sektoru usluga, odnosno turizmu, koji je ovog ljeta zaradio više od očekivanja. Nakon dugo godina optimizam se vraća poslovnim ljudima u posrnuloj hrvatskoj industriji, a djelomice i u maloprodaji. Industrijska poduzeća kažu da im rastu narudžbe na domaćem i inozemnom tržištu, te očekuju veću proizvodnju. Ipak, građevinari su pesimisti, a pada i povjerenje potrošača. Hrvatska kućanstva, prema Komisiji, ne vjeruju da će se iduće godine poboljšati stanje u njihovim proračunima. Poslovni ljudi, pak, do daljnjega ne planiraju povećavati broj zaposlenih, ni u Hrvatskoj, niti u Europi.
Poslovni optimizam u EU jača ponajprije u državama koje nisu prihvatile euro, poput Britanije, Danske (109,4) i Mađarske (106,6). U listopadu je indikator povjerenja u 17 članica eurozone porastao na 97,8 boda, što je ispod prosjeka EU. Među optimistima su njemački (104,9) poslovni ljudi, dok Italija (92), Slovenija (90), Grčka (91,2) i Portugal (91,7) ne pokazuju znakove izlaska iz recesije.
Izvor: Novi list