Hrvati su ostali jedini građani Europske unije prema kojima Velika Britanija i još neke najbogatije zemlje primjenjuju posebna ograničenja pri zapošljavanju.
Do 1. siječnja takva ograničenja primjenjivala su se i prema Bugarima i Rumunjima, no kako se navršilo sedam godina od njihova ulaska u EU, tako je završilo prijelazno razdoblje u kojemu im je ograničeno pravo na slobodno kretanje radnika. Bugari i Rumunji odsad imaju slobodan pristup britanskom tržištu rada, a prijelazna ograničenja sada još vrijede samo za Hrvate. Ta ograničenja znače da su Hrvati koji traže posao u Velikoj Britaniji ipak u boljoj poziciji nego državljani zemalja koje su izvan EU, ali ne u sasvim ravnopravnoj poziciji s državljanima ostalih zemalja koje jesu u EU. Prema podacima britanskih vlasti, sastavili smo kratak pregled pravila za zapošljavanje Hrvata u Velikoj Britaniji.
Koliko dugo možete ostati u Velikoj Britaniji?
Kao građanin EU imate pravo na slobodu kretanja. To znači da se možete kretati po bilo kojoj državi članici EU i prebivati u njoj do tri mjeseca nakon ulaska. Ako želite ostati i dulje od tri mjeseca u Velikoj Britaniji, morate koristiti svoje pravo iz Ugovora o EU ili imati britansku dozvolu boravka.
Što znači "koristiti svoje pravo iz Ugovora o Europskoj uniji"?
Prema europskom zakonu građani EU imaju pravo boravka u državi članici ako: (1) imaju posao, (2) traže posao, (3) studiraju, (4) obavljaju samostalnu djelatnost, (5) imaju dostatna sredstva za samostalno življenje. To su tzv. prava iz Ugovora. Ali ne uživaju svi državljani novih članica EU sva ta prava. Ugovor o pristupanju Hrvatske EU omogućuje državama poput Velike Britanije da na razdoblje od dvije do maksimalno sedam godina uskrati hrvatskim građanima neograničen pristup tržištu rada ili pravo na boravak u statusu tražitelja posla.
Znači li to da Hrvati ne uživaju automatski u pravu na rad u Velikoj Britaniji?
Da, hrvatski državljani nemaju automatski pravo na rad u Velikoj Britaniji već moraju dobiti radnu dozvolu prije nego što počnu raditi.
Mogu li Hrvati boraviti u Velikoj Britaniji kao tražitelji posla?
Ne. Ako trebate radnu dozvolu, onda ne možete imati dozvolu boravka u statusu tražitelja posla.
Što je radna dozvola?
To je dozvola koju vam Home Office, britansko ministarstvo unutarnjih poslova, treba izdati prije nego što preuzmete radno mjesto, osim u slučajevima kad spadate u kategorije za koje vrijede izuzeća. Radna dozvola je u obliku ružičaste potvrde o registraciji boravka.
Koje kategorije su izuzete od obveze posjedovanja radne dozvole?
Hrvati mogu raditi bez ograničenja u Velikoj Britaniji u ovim slučajevima: (1) ako ste na dan 30. lipnja 2013. radili s dozvolom i to je trajalo prethodnih 12 mjeseci ili je ta dozvola bila ukupno na 12 mjeseci, (2) ako ste po europskim zakonima ostvarili pravo trajnog boravka, (3) ako ste istodobno i državljanin Velike Britanije ili neke druge zemlje EU osim Hrvatske, (4) ako ste član obitelji državljanina EU koji u Velikoj Britaniji ostvaruje prava iz Ugovora o EU ili državljanina Velike Britanije, (5) ako ste izaslani radnik, (6) ako ste diplomat, (7) ako u Velikoj Britaniji boravite kao student.
Kako možete dobiti trajni boravak po europskim zakonima?
Ako u skladu s europskim propisima živite u Velikoj Britaniji u neprekidnom razdoblju od pet godina, automatski dobivate trajni boravak po europskim zakonima.
Što ako ste visokokvalificirani radnik kakve Velika Britanija želi?
Prvo morate ishoditi potvrdu da ste visokokvalificirani radnik. Za to morate ispuniti obrazac CR1 ili CR2. Kad dobijete potvrdu da ste visokokvalificirani radnik, neće vam trebati radna dozvola.
Ako trebate radnu dozvolu, koje dokumente morate imati da dokažete da imate pravo raditi u Velikoj Britaniji?
Trebate imati ružičastu potvrdu o registraciji na kojoj će pisati ili točno ime poslodavca kod kojeg smijete raditi ili točan opis posla koji smijete raditi. Ako počnete raditi bez te dozvole, a po propisima trebate takve dozvolu, činite kazneno djelo.
Kako dobiti radnu dozvolu?
U većini slučajeva trebate, prije prijave za ružičastu potvrdu, već imati poslodavca koji vam daje potvrdu u sponzorstvu. Od poslodavca – sponzora dobivate referentni broj koji morate upisati u zahtjevu za ružičastu potvrdu (zahtjev CR3). Obrasci i sve pojedinosti nalaze se na http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/eucitizens/croatia/liveworkuk/
Trebate li što platiti?
Da, uz zahtjev za ružičastom dozvolom trebate platiti pristojbu od 55 funti.
Što ako imate radnu dozvolu i želite promijeniti posao?
Ružičasta dozvola izdana je za točno određen posao. Ako ga želite promijeniti, trebate novu ružičastu dozvolu.
Što ako prestanete raditi?
Ako imate ružičastu dozvolu i prestanete raditi, u trenutku prestanka rada prestaje i dozvola boravka u Velikoj Britaniji.
Koja je kazna za kršenje ovih propisa?
Ako vas uhvate da radite u Velikoj Britaniji, a nemate ružičastu dozvolu koju biste po zakonu trebali imati, možete biti kažnjeni na licu mjesta globom od 1000 funti, zatvorskom kaznom do tri mjeseca ili objema kaznama.
Koliko dugo možete raditi na temelju ružičaste dozvole prije nego što steknete neograničeno pravo na rad u Velikoj Britaniji?
Dvanaest mjeseci. Nakon što legalno radite s ružičastom dozvolom 12 mjeseci, nećete više trebati takvu radnu dozvolu i imat ćete neograničeno pravo na pristup tržištu rada u Velikoj Britaniji.
Što ako obavljate samostalnu djelatnost, odnosno zapošljavate sami sebe?
Hrvatski građani koji obavljaju samostalnu djelatnost mogu bez ograničenja ostvariti u Velikoj Britaniji svoje pravo boravka koje proizlazi iz Ugovora o EU. Ne treba im dokument koji potvrđuje da im je dozvoljeno samozapošljavanje, ali moraju biti u stanju dokazati da su zaista samostalni djelatnici ako netko od njih zatraži da to dokažu. Također, moraju se odmah po dolasku u Veliku Britaniju registrirati u poreznoj službi HM Revenue & Customs na broj telefona 08459154515. Zakašnjelo registriranje može biti kažnjeno globom od 100 funti.
Što ako ste samodostatna osoba, odnosno imate dostatna sredstva za život u Velikoj Britaniji?
Ako imate dovoljno novca za troškove svoga i života svoje obitelji te ako se nemate namjeru oslanjati se na javne fondove i imate zdravstveno osiguranje, u tom slučaju možete ostvariti svoje pravo boravka koje proizlazi iz Ugovora o EU. Ne trebate imati nikakav dokument koji potvrđuje da ste samodostatni.
Izvor: Večernji.hr