Medicina, matematika, fizika, psihologija, stomatologija, logopedija, rehabilitacija, socijalni rad, socijalna pedagogija, strojarstvo i informatika – to su studiji s kojima u Dalmaciji ne možete pogriješiti.
Sve dalmatinske županije i veći gradovi trebali bi – ako na njihovim područjima postoje takvi fakulteti – povećati kvote upravo za ta zanimanja te više stipendirati te studente, a trebaju smanjiti kvote i stipendije za ekonomiste, pravnike, politologe, kemijske tehnologe i komunikologe, piše Slobodna Dalmacija.
Ekonomisti nepoželjni
To su samo neke od preporuka za obrazovnu upisnu politiku i politiku stipendiranja koje je izradio Hrvatski zavod za zapošljavanje. Ne samo u visokom školstvu, potrebe za medicinskim zanimanjima u Dalmaciji, te potrebe za školovanjem medicinskih sestara i tehničara, vodeće su i u području srednjoškolskog obrazovanja te stručnih studija, dok su i ovdje najmanje poželjni ekonomisti, osim onih iz područja računovodstva i financija, upravni referenti te tehničari različitih smjerova.
Top zanimanja - konobari, kuhari, slastičari i pekari
No, u Dalmaciji vlada prava "jagma" za zanimanjima koja zahtijevaju samo trogodišnje srednjoškolsko (stručno) obrazovanje – konobari, kuhari, slastičari i pekari ulaze u top-zanimanja što se tiče potrebe povećanja kvota, a na posao u Dalmaciji nećete dugo čekati ni ako upišete trogodišnju srednju školu za zidare, tesare, mesare, voćare/vinogradare/vinare te vodoinstalatere i plinoinstalatere.
Dalmatinske škole u pojedinim županijama trebale bi, pak, u trogodišnjim strukovnim školama značajno smanjiti kvote, primjerice, za soboslikare i ličioce, automehaničare te frizere i prodavače.
Izvor: Danas.hr