Za poticanje stambene štednje godišnje se iz proračuna isplaćuje oko 200 milijuna kuna, a sredstva se nenamjenski koriste, upozoravaju iz Vlade, piše Novi list.
Poticaji za stambenu štednju bit će trajno ukinuti i to najvjerojatnije od 2016. godine. Vlada, naime, priprema novi prijedlog Zakona o dopuni zakona o stambenoj štednji i državnom poticanju stambene štednje kojim se planira trajno ukidanje poticanja stambene štednje koja je, kako se objašnjava, neopravdana. U tu svrhu godišnje se iz proračuna isplaćuje oko 200 milijuna kuna, a ta je sredstva potrebno svrsishodnije upotrijebiti, piše Novi list.
Navode da se u tezama za izmjenu zakona obrazlaže kako je država do sada isplatila više od dvije milijarde državnih poticajnih sredstava, no unatoč tome kreditna aktivnost stambenih štedionica ostala je na vrlo niskoj razini. Sustav, navodi se, nije ispunio svoju prvotnu svrhu – značajnu kreditnu aktivnost pri rješavanju stambenog pitanja građana. Osim toga, ističe se kako štediše sustav stambene štednje koriste prvenstveno za štednju koja je povoljnija nego u komercijalnim bankama jer se dobiju državna poticajna sredstva.
Izvor: tportal