Prema najnovijoj odluci Upravnog vijeća HZZ-a, poslodavci praktički imaju mogućnost beskonačno zapošljavati mlade po modelu stručnog osposobljavanja za rad za 1600 kuna.
Naime, pravilnik Zavoda o uvjetima stručnog zapošljavanja sve do ove odluke, donesene 26. rujna, sadržavao je mehanizam zaštite onih koji na ovaj način ulaze na tržište rada.
“Ako poslodavac nakon isteka sklopljenog ugovora o stručnom osposobljavanju za rad bez zasnivanja radnog odnosa želi ponovno primiti nove osobe na stručno osposobljavanje, to će moći samo ako u radnom odnosu zadrži 50 posto osoba koje su se stručno osposobljavale u ranije godine”, rečenica je koja je služila kao zaštitni mehanizam, a koja, nebirokratskim riječima napisano, znači: ako želite ponovno zaposliti nekoga za 1600 kuna, onda morate ponuditi posao barem polovini onih koje ste za tih istih 1600 kuna zaposlili u prošloj godini, piše Slobodna Dalmacija.
No, stvaranje sustava u kojem se štite mladi nije polučilo rezultate kakvima su se u Ministarstvu rada nadali. Dvije godine od pokretanja spomenute je mjere iskoristilo tek nešto više od 22.000 tisuće mladih, dok ih trenutačno koristi njih oko 11.000.
Odlukom Vijeća od 26. rujna poslodavci praktički beskonačno mogu zapošljavati 'volontere'. Jedini uvjet je da poslodavac u posljednjih godinu dana nije dijelio otkaze te da broj novozaposlenih volontera ne prelazi ukupan broj radnika, ako je riječ o malim i srednjim poslodavcima, ili 50 posto ukupnog broja radnika, ako je riječ o velikom poslodavcu.
Najveći dio novca za zapošljavanje Mrsićevih volontera stiže iz nekoliko fondova Europske unije, a Matijana Blašković, voditeljica Odjela za odnose s javnošću Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, tvrdi kako su ovim izmjenama izjednačeni uvjeti za prijem osoba u SOR privatnog sektora s državnim i javnim sektorom.
"Dva su ključna razloga za izmjene u provedbi stručnog osposobljavanja. Prvo, praksa je pokazala da se većina polaznika SOR-a uključuje u javni i državni sektor (oko 70 posto), a ostanak u zaposlenosti je obrnut, veći broj polaznika SOR ostaje u zaposlenosti u privatnom sektoru (oko 60 posto).
Drugi važan razlog je na tragu preporuka Europske komisije da se što je više moguće otvore prilike za naukovanje, stručnu praksu i pripravništvo mladih upravo u realnom sektoru kao jedinom generatoru stvarnog zapošljavanja", naglašava Blašković.
Voditeljica tvrdi kako korištenje mjere za poslodavca nije pravo, već mogućnost, te da se svaka zloporaba kažnjava prekidanjem SOR-a, uz mogućnost da polaznik dobije novu priliku za SOR.
Što se tiče najave da će naknada za volontiranje s 1600 kuna iduće godine biti povećana na 2200 kuna, Blašković veli kako se mogućnost povećanja naknade upravo razmatra, te da će ovisiti o raspoloživom novcu iz državnog proračuna i sredstvima ESF-a.
Izvor: Slobodna Dalmacija