Nijemci hitno traže odgojiteljice i odgojitelje za svoje dječje vrtiće.
Potreba za odgojiteljima sve je veća, posebice u većim centrima, ali na žalost njemačkih poslodavaca, na oglas Hrvatskog gospodarskog saveza iz Frankfurta objavljen ovih dana javilo se tek šest odgojiteljica iz Hrvatske, a riječ je o stalnom zaposlenju koje nude njemački dječji vrtići i jaslice, piše Slobodna Dalmacija.
Iako će mnogi reći kako je to prava šansa za nezaposlene hrvatske odgojitelje da Zavod za zapošljavanje zamijene njemačkim vrtićima, te sreću i egzistenciju potraže izvan granica domovine, za sada se to ne događa.
"Naši njemački partneri obratili su nam se sa zamolbom da im pronađemo odgojitelje iz Hrvatske jer im trenutno na tržištu nedostaje ljudi toga zanimanja. Uvjeti su da potencijalni kandidati imaju zvanje diplomiranog odgojitelja, poželjno radno iskustvo od jedne do dvije godine u jaslicama, minimalno znanje njemačkog jezika: B1/B2, te afinitet za rad s mališanima. To je za sada ogledni naš projekt s jednim gradom u blizini Frankfurta, a slične projekte, ako bude interesa s hrvatske strane, mogli bismo prenijeti i na druge njemačke centre", kaže Irena Ivanković iz Hrvatskog gospodarskog saveza i dodaje da se do sada na oglas javilo svega pet-šest hrvatskih odgojiteljica.
"Mali interes hrvatskih odgojitelja za ovu ponudu iz Njemačke dijelom nalazi opravdanje u tome što njemački poslodavci postavljaju kao jedan od uvjeta i poznavanje njemačkog jezika zbog kontakta s roditeljima i mališanima. Kako, čini se, naši odgojiteji većinom govore engleski jezik, to bi mogao biti razlog zbog kojeg se ne usude javiti na naš natječaj. Ipak, mi ih pozivamo da smognu hrabrosti da nam se jave, jer smo sada u pregovorima s određenim njemačkim institucijama koje rade na tome da bi im njihova gradska služba preuzela troškove pohađanja tečaja za brzo učenje njemačkog jezika", kaže nam Irena Ivanković.
Dobro obaviješteni izvori kažu da bi, osim nepoznavanja njemačkog jezika, drugi glavni razlog za slab interes naših odgojitelja za posao u Njemačkoj mogao biti i navodno mala plaća koju njemački vrtići nude radnicima iz Hrvatske.
Riječ je o mjesečnoj zaradi od 1400 eura. Plaća odgojitelja u Hrvatskoj penje se do 800 eura mjesečno, stoga mnogi misle kako im razlika od 600 eura, koliko bi više zaradili u Njemačkoj, i ne bi bila neka značajna zarada jer bi taj iznos morali potrošiti na plaćanje skupe stanarine i druge životne potrepštine, piše Slobodna Dalmacija.
Izvor: Jutarnji list