Kanađani očekuju da premijer Justin Trudeau ispuni svoje predizborno obećanje te produlji roditeljski dopust s 12 na 18 mjeseci. Hrvatska je pak na vrhu ljestvice zemalja koje imaju najduže plaćen porodiljni dopust.
Mnogi roditelji glasali su za Liberalnu stranku upravo iz ovog razloga i sada očekuju ispunjenje obećanja:
"Predstavit ćemo fleksibilnije povlastice za roditelje koje će im omogućiti korištenje ukupnog dopusa od 18 mjeseci u kraćim vremenskim periodima uz veće naknade te ponuditi i opciju korištenja dopusta u kontinuiranom trajanju od 18 mjeseci uz nešto niže naknade."
Problem čuvanja djece dok su roditelji na poslu u Ontariu u Kanadi daleko je od idealnog. Procjenjuje se da svega 20% objekata posjeduje licencu za brigu o djeci, cijene su visoke, a slobodnih mjesta nema. U pojedinim gradovima roditeljima je nemoguće osigurati čuvanje djece dok rade. Čak i kada slobodno mjesto postoji, dijete je moguće primiti na čuvanje tek kada navrši 18 mjeseci.
Stoga bi produljenje dopusta s 12 na 18 mjeseci roditeljima omogućilo da ostanu uz djecu do dobi kada ih je moguće ostaviti na čuvanju, a nova mjera i financijski bi im olakšalo ovaj osjetljivi period.
Kakva je situacija u Hrvatskoj?
Hrvatska je na vrhu ljestvice zemalja koje imaju najduže plaćen porodiljni dopust. Obvezni rodiljni dopust u Hrvatskoj traje 98 dana, odnosno 28 dana prije očekivanog poroda te 70 dana nakon rođenja djeteta.
Nakon proteka obveznog rodiljnog dopusta majka ima pravo na dodatni rodiljni dopust do navršenih šest mjeseci života djeteta, a dodatni rodiljni dopust majka može prenijeti na oca pisanom izjavom uz njegovu prethodnu suglasnost.
Po isteku rodiljnog dopusta roditelji mogu koristiti roditeljski dopust u trajanju od još šest mjeseci za prvo i drugo rođeno dijete te 30 mjeseci za rođene blizance, treće i svako sljedeće dijete.
Ako djetetov otac koristi pravo na roditeljski dopust u trajanju od najmanje tri mjeseca, ukupni roditeljski dopust produžuje se za dva mjeseca.
Roditeljski dopust mogu koristiti oba roditelja, a ako ga koristiti samo jedan roditelj, u tom slučaju se drugi roditelj pisanom izjavom u područnom uredu odriče svog prava.
Više o temi na stranicama Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje - Rodiljne i roditeljske potpore.